Magandalar umutları da vurdu

Taksim Meydanı'ndaki eğlencelere maganda kurşunu gölgesi düştü.

2007’ye Taksim’de arkadaşlarıyla girmek isteyen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Adem Doğan, yeni yılın ilk dakikalarında başına isabet eden maganda kurşunuyla bitkisel hayata girdi. Olay Taksim Meydanı McDonald’s önünde meydana geldi. Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Yüksek Okulu 2. sınıf öğrencisi Doğan, ilerleyen saatlere kadar 3 arkadaşıyla farklı yerlerde eğlendi. 2006’nın son dakikalarını Taksim’de geçirmek isteyen 4 genç birbirlerini kaybetti. Adem Doğan, McDonald’s’ın önünde arkadaşlarını beklerken havai fişekler eşliğinde yeni yıla girildi.

Bu sırada Doğan yol ortasında birden yere yığıldı. Doğan’ın önce düşerek kafasını kaldırıma çarptığı zannedildi. Ancak daha sonra gence bir kurşunun isabet ettiği anlaşıldı. Başının bir tarafından girip diğer tarafından çıkan kurşunla ağır yaralanan Doğan, ambulansla hemen Taksim Hastanesi’ne kaldırıldı. Ameliyata alınan Doğan yapılan müdahalenin ardından yoğun bakım ünitesine alındı. Ancak genç, bitkisel hayata girdi. Kurşunun nereden geldiği henüz tespit edilemezken polis, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

Ayaklarını kırardım, yine göndermezdim

OĞLUNDAN gelen acı haberle hastaneye koşan baba Ahmet Doğan, ‘Hastane bize en yakındaki Alman Hastanesi yoğun bakım ünitesini önerdi. Ancak onlar da 20 bin YTL istediler. Benim ekmek alacak param yok, bu parayı nereden bulayım’ diyerek olaya tepki gösterdi. Acılı baba, ‘Yılbaşı gecesi benim haberim olmadan Taksim Meydanı’na gitmiş. Ben olsam ayaklarını kırar yine de gitmesine izin vermezdim. Oğlumu vuranı bulsunlar’ dedi.

9 hastaneden geri çevrildiler

ADEM Doğan’ın beraber eğlenmeye gittiği arkadaşları Zafer Taşkesen, Mehmet Taşkesen ve Erdal Sümbül olayı duyar duymaz hastaneye koştu. Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki doktorlar Doğan’ın arkadaşlarına, yoğun bakım ünitesinde yer olmadığını, hastaya daha iyi durumda olan bir başka yoğun bakım hastasının solunum cihazı ile hizmet verildiğini belirterek başka bir hastane aramalarını söyledi. Ancak Doğan’ın arkadaşları başvurdukları 10’a yakın hastaneden de yer yok yanıtını aldılar. Bir hastanenin 20 bin YTL para ve kapora istediğini belirten Doğan’ın arkadaşı Erdal Sümbül, gittikleri bir hastanedeki görevlinin ise hastayı alamamasının nedenini ‘Bu saatte doktoru arayamam’ şeklinde açıkladığını iddia etti.

Kutlama ateşiyle hayatını kaybetti

Yeni yıl milyonlarca insan için yeni umutlar anlamına da geliyordu.
Ancak kendini bilmez magandalar, tabancalarından çıkan kurşunlarla

kimi yeni umutları da vurdu. Taksim Meydanı’nda arkadaşlarıyla eğlenen üniversite öğrencisi Adem Doğan, başına isabet eden maganda kurşunuyla bitkisel hayata girdi. İzmir’de ise genç kaymakam adayı Çetin Biçer, eniştesinin tabancasından çıkan ‘kutlama’ mermisiyle hayatını kaybetti

2007’nin ilk magandalarından biri de, kaymakam adayı kayınbiraderini doğum gününü de kutla-

dığı yılbaşı akşamı öldürdü. 1 Ocak 1978 doğumlu 28 yaşındaki uluslararası ilişkiler mezunu kaymakam adayı genç, eniştesinin ‘kutlama’ ateşiyle can verdi. Ankara’da bir şirkette çalışan ve kaymakamlık sınavına hazırlanan Çetin Biçer, hem bayram, hem yılbaşı hem de doğum günü kutlaması için geldiği baba evinde hayatını kaybetti. Antalya’da tekstil firmasında çalışan eniştesi K.A.’nın (34) yeni yılın ilk dakikalarında kutlama yapmak için ateşlemek istediği ruhsatsız tabanca tutukluk yaptı. Namluyu kayınbiraderine çeviren eniştenin çektiği silahtan çıkan kurşun Biçer’in kasığına saplandı.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Çetin Biçer doğum günü olan 1 Ocak’ta yaşama veda etti. Evin tek oğlu olan ve bayram izni nedeniyle İzmir’e gelen Çetin Biçer’in talihsiz ölümü, ailesini ve yakınlarını yasa boğdu. Bu yıl girdiği kaymakamlık sınavını 3 puanla kaybeden ve tekrar sınavlara hazırlanan Çetin Biçer’in ölümüne neden olduğu iddiasıyla enişte K.A., Cinayet Bürosu ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözlerinin önünde meydana gelen olayın şokundan kurtulamayarak baygınlık geçiren emekli bekçi baba Arif Biçer ve ev hanımı olan annesi Saniye Biçer ise tek oğullarını kaybetmenin büyük acısını yaşadı.