Mağazalarda yeni indirim dalgası

Geçen yıl, perakende sektörü için parlak geçmedi. Markaların yılın en önemli satışlarını yaptığı yılbaşı ve bayram dönemlerinde dahi hedeflenen satış rakamlarına ulaşılamadı.

Sektör temsilcileri özellikle seçim sürecinden dolayı belirsiz bir yıl olarak görülen 2007’nin 2006’dan daha iyi geçmesini olası görmüyor. Bu durumda markaların, satış artırmak için en önemli stratejisi de ‘fiyat rekabeti’ oluyor.

FİYATLAR YARI YARIYA

2007, alışveriş çılgınları için oldukça iyi başladı. Neredeyse tüm markalarda fiyatlar yarı yarıya inmiş durumda. Birçok yerli mağaza zinciri erken başlayan indirimlerden ve yoğun fiyat rekabetinden rahatsız olsa da sisteme karşı durmak yerine, uyum sağlamayı tercih etti. Bu da tüketiciye, herhangi bir ürünü bundan 15 gün önce aldığı fiyatın yarısına alma şansı tanıdı. Üstelik, fiyat rekabetinin yanı sıra taksit sayılarında da ciddi bir artış söz konusu. Ürünün fiyatı ne olursa olsun, kredi kartı ile 7-8-10 taksit seçeneklerinden faydalanmak mümkün. Zaten iki yıldır fiyatı artmayan tekstil ürünlerinde, indirim ve taksit uygulamalarıyla talebin artması bekleniyor.

TEKSTİLDE FİYATLAR HER YIL DÜŞÜYOR

U.S. Polo Türkiye Genel Müdürü Levent Özkan, son 2-3 yıldır tekstil sektöründe fiyatların düşüş eğiliminde olduğunu söylüyor. Türkiye’de tekstil ürünlerinin uygun fiyata satıldığını vurgulayan Özkan, “Biz U.S. Polo olarak, 2 sene önce 100 milyon liraya sattığımız bir trikoyu şimdi 80 YTL’ye satıyoruz. Fiyatlar yükselmiyor, aksine düşüyor. Son yıllarda sadece bizde değil, tüm sektörde tekstil ürünlerinin fiyatlarında düşüş var” şeklinde konuşuyor.

Alışveriş yaparken bunlara dikkat!

Maığazaların indirim sezonuna başladığı bugünlerde tüketicilerin, gereksiz giyim alışverişinden kaçınmaları için öncelikle gardıroplarını kontrol ederek ihtiyaçlarını belirlemeleri, moda ürünleri değil, her zaman kullanabilecekleri, kombinasyon yapabilecekleri kumaş ve renkleri tercih etmeleri istendi. Tüketiciler Birliği’nin ‘’www.tuketiciler.org’’ sitesinde, giyim eşyası satın alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda tüketiciler bilgilendirildi. Bilinçli tüketici olabilmek için, öncelikle ‘Neye’ ihtiyacın olduğunun doğru saptanması gerektiği belirtildi.