Mağdur tüketiciye internetten yardım

Tüketiciler Birliği, “şikayetim var” projesi kapsamında, tüketici hakları ihlaline uğrayan tüketicilere www.tuketiciler.org sitesi üzerinden hukuki yardımda bulunacak.

Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi Başkanı Uğur Zincir, yaptığı yazılı açıklamada, Tüketiciler Birliği Başvuru Merkezi’nin 2000 yılından beri hak ihlaline uğramış tüketicilere ücretsiz hukuki yardım ulaştırdığını hatırlattı. Bugüne kadar, telefon, faks ve e-posta yoluyla başvurulara yanıt verdiklerini belirten Zincir, 2005 yılından itibaren de MSN programı üzerinden “e-yardım hattı” kurduklarını dile getirdi.

Başvuru Merkezi’nin “şikayetim var” ismi ile yürüttüğü projenin son adımı olarak yeni bir başvuru kanalını daha hizmete açtıklarını ifade eden Zincir, açılan yeni kanalla mağdur tüketicinin şikayetini web üzerinden iletebileceğini ve yine web üzerinden özel ücretsiz hukuki yardıma ulaşabileceğini kaydetti. Zincir şunları söyledi:

“Tüm dünyada en çok ziyaret edilen ilk 100 bin site içerisinde yer alan Tüketiciler Birliği’nin www.tuketiciler.org adresindeki internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen bu hizmet ile tüketiciler siteyi ziyaret ederek, dolduracakları bir başvuru formu ile mağduriyetlerini en hızlı şekilde iletebilecekler, ilettikleri başvurularına ilişkin kendilerine bildirilecek olan başvuru numarası ve başvuru şifresi ile 7 gün 24 saat süre ile başvurularına ilişkin kendilerine özel yanıtları ve sonuçları izleyebilecekler.”