Maharetli börek ustası görenleri şaşırtıyor

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde 10 yıldır börekçilik yapan Necmi Onhan, kendine has yufka açma tekniği ile görenleri şaşkına çeviriyor.

Halk tarafından ‘Maharetli usta’ olarak tanınan Onhan, yıllardır kullandığı bu tekniğin duyulmasıyla birlikte dükanının müşteri akınına uğradığını belirtti.
Hayrabolu ilçesinde börekçilik yaparak geçimini sağlayan Necmi Onhan’ın, börek yufkalarını açarken, oklava ve merdane kullanmayarak kendine has bir teknik geliştirmesi vatandaşların ilgisini çekiyor.

İlçede 10 yıldır börekçilik yaptığını belirten Onhan, “Ben bu tekniği yıllardır kullanıyorum. Kendi kendime keşfettim geliştirmek için birkaç yıl geçti. Halk arasında yeni duyulan bu konu, müşterilerin de ilgisini çekiyor. Salona gelen müşterilerim, mutfağı ve yufkalarımı nasıl açtığımı görmek istiyorlar. Müşteri sayımda da büyük bir artış yaşandı.” dedi.

İlçede ‘Maharetli usta’ ve ‘Yufkayla dans eden usta’ olarak tanınan Onhan, genelde ‘Maharetli usta’ olarak tanındığını, ancak küçük yaştaki müşterilerinin de ona ‘Yufkayla dans eden usta’ dediklerini söyledi.

Börek ustası Necmi Onhan, “Yıllardır böreğin yufkasını ellerimle başımın üzerinde çevirerek açarım, her gün bu işi 150-200 kere tekrarlarım. Yufkalarım yaklaşık 1,5-2 metreyi tam açıldığında bulur. Bu benim için ekmek kapısıdır, sadece ustamdan öğrendiğim işi en iyi şekilde müşterilerime güzel börekler yapmak için yufkayı böyle açıyorum.” diye konuştu.

Börekçi Onhan, tek sıkıntısının, kendinden sonra bu işi yapacak başka bir usta olmaması olduğunu söyledi.