Mahir Kaynak’a göre olayın içyüzü

Mahir Kaynak, Hrant Dink cinayetinin, ''tamamen dış kaynaklar tarafından yapılmış bir operasyon'' olduğunu savundu.

Kaynak, yaptığı açıklamada, saldırının altında sözde Ermeni soykırımının bu kadar ön plana çıkarılmasının sebeplerinin aranması gerektiğini vurguladı. Mahir Kaynak, ”Bu, geçmişin bir muhasebesi değil, ama geleceğe yönelik bir politikanın işaretidir. Türkiye’yi soykırımcı tanıtacaklar ve Türkiye Kuzey Irak’ta ve Güneydoğu Anadolu’da bir operasyona girerse, orada yaptıkları bu soykırımın içine dahil edilecek.

Bu, bizim geleceğe yönelik operasyonlarımızı sınırlamak amacını taşıyor. Hrant Dink’in öldürülmesi de bunu pekiştiriyor. (Türkiye azınlıklara karşı acımasızca davranıyor ve onlara karşı suikastlar düzenliyor) denilmek isteniyor. Bu, tamamen dış kaynaklar tarafından yapılmış bir operasyondur” şeklinde konuştu.

Kaynak, saldırının zamanlamasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, ”MİT Müsteşarı’nın ve emekli yardımcısının sözleri Türkiye’de gündemi değiştirdi. Türkiye’nin tüm kültürlere karşı toleranslı davrandığı, beklenmedik bir şekilde bir devlet kurumu tarafından ifade edildi. Böyle bir eylem o iddiaları neredeyse boşa çıkarmak gibi bir durum yaratıyor. Onu da göz önünde tutmak lazım” diye konuştu.

Olayın, tetikçinin kimliğine bakılarak değerlendirilmemesi, daha geniş bir açıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kaynak, ”Tetikçinin kimliğine değil, olayın niteliğine bakmak lazım. Tüm tetikçiler yanlış yöne sevk etmek için seçilirler” dedi.