Mahkeme Fenerbahçe’yi sevindirmeyecek!

Fenerbahçe, Federal Mahkeme'ye gitme kararı aldı ama bunda da umut yok.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS Fenerbahçe'nin Avrupa kupalarına gitmeme kararını onayladıktan sonra uzmanlar konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte uzmanların yorumları…

ALPAY KÖSE (SPOR HUKUKÇUSU)

Hızlı yargılama sonucu getirdi

Bu kararla bir Türk takımının şike yaptığı uluslararası arenada tescillendi. Fenerbahçe hızlı yargılama riskini alarak bu noktaya geldi. Bu yargılama normal sürecinde yapılmış olsaydı, savunmaya daha çok zaman ayrılsaydı durum farklı olabilirdi.

Bu sezon için Fenerbahçe’nin yerine bir Türk takımı alınma ihtimali yüksek. Fenerbahçe bu seneden itibaren Avrupa’dan menedilmiştir. Her ne kadar İsviçre mahkemelerine gitme hakları olsa da bu sonucu değiştirmez. TFF’ye baskı yapılacak mı o önemli. Beşiktaş’ın ceza alma ihtimali daha yüksek. Beşiktaş’ın Tromsö maçını kesinlikle geçmesi lazım. Elenirse 2 sene Avrupa’dan uzak kalmış olacak.

TÜRKER ASLAN (CAS HAKİMİ)

TFF harekete geçmelidir

CAS’ın kararı nihaidir. İsviçre mahkemelerine gitme olasılığı var. Bu usulde de kamu yararına aykırılık var mı buna bakılıyor. Savunma hakkına ve hakem kararlarına bakılıyor. CAS’ta dava sonuçlanınca, UEFA’nın bu kararından sonra TFF’nin birtakım uygulamaları olmalı. TFF bu karardan sonra soruşturmayı tekrar açmalı diye düşünüyorum.

Federal Mahkeme’ye gidiliyor ama…

Fenerbahçe’nin açıklamasında “CAS kararı İsviçre Federal Mahkemesi’ne götürülecektir” bilgisi de vardı. CAS’ın gerekçeli kararı açıklamasının ardından Fenerbahçe’nin 30 gün içinde bu mahkemeye gitme hakkı var.

Ancak Federal Mahkeme’de CAS’ın verdiği kararların aksi yönde bir sonuç bugüne kadar pek fazla çıkmadı. İsviçre Federal Mahkemesi’ne temyiz başvurusu şu zorlu gerekçelerle yapılabiliyor:

1) TEK hakemin belirlenmesinde veya hakem heyetinin oluşturulmasında usule aykırı hareket edilmiş olması,

2) HAKEMİN ya da hakem heyetinin haksız olarak yetkili ya da yetkisiz olduğuna karar vermiş olması,

3) HAKEM heyetinin talepten fazlasına karar vermiş olması ya da taleplerden biri hakkında karar vermemiş olması,

4) TEMEL usuli kurallara riayet edilmemiş olması,

5) KARARIN kamu düzenine aykırı olması.

 
BUGÜN