Mahkumlar da eğlenir..

Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan mahkumlar, bir ilke imza atarak 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklara tiyatro gösterisi sundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde cezaevinin Çok Amaçlı Toplantı Salonu’ndaki etkinlikte çocuklara seslenen Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi 2. Müdürü Telha Tuna, mahkumların dünün pırıl pırıl çocukları olduğunu, yanlış bir aile eğitimi ve eğitimsizliğin onları kader mahkumu yaptığını söyledi.

Mahkumların çocuklarının da bir geleceği olduğuna değinen Tuna, çocuklara okuma, sabır ve sinirlere hakim olma tavsiyesinde bulundu. Tuna, programda emeği geçen Bayburt Başsavcısı Mithat Kutanoğlu’na, Cezaevi Savcısı İlkay Özcan’a ve Kurum Müdürü Kadir Avara’ya teşekkür etti. Daha sonra mahkumlar halkoyunu gösterisi sundu. Gösteri sonunda Türk bayrağı açan mahkumlar bayrağı küçük bir çocuğa takdim etti.

Ayı vurmaktan mahkum olan bir tutuklunun hakim karşındaki tavrı Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu tarafından ilgiyle izlendi. Trabzonspor’un halini yansıtan oyunla okuyarak maç aldığı iddia edilen sahte hocalar eleştirildi. Cezaevi öğretmeni Süleyman Burç eşliğindeki Türk Halk Müziği Korosu’nun türkü sunumundan sonra Bayburt yöresine ait gelin-kaynana anlaşmazlığı oyunu sergilendi.

Oyunda görev alan mahkumların sahnede çocukları selamlamasından sorna konuşan Bayburt Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, yaklaşık bir ay önce Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek polis okulu öğrencilerinin düzenlediği bir programı icra ettiklerini hatırlatarak çocuklar için yaptıkları bu etkinlikle de Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Arzu ettik ki ulu önder Atatürk’ün geleceğin Türkiye’sinde önemli mevkileri alacak çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda biz de cezaevi olarak onlar için bir şeyler yapalım” diyen Kutanoğlu, Bayburt il merkezinde bulunan bütün okulları davet etmek suretiyle 2 gün devam eden bir program icra ettiklerini kaydetti.

Kutanoğlu, öğrencilerin bu vesileyle cezevi ortamını ve burada yapılan eğitimi gördüğünü de sözlerine ekledi. Üç saat süren etkinliğe Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi Savcısı İlkay Özcan, Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Kadir Avara, Cezaevi 2. Müdürü Telha Tuna, İl Sağlık Müdürü Dr. Karabey Kadri Karaoğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Altan Kalkın ve öğrenciler katıldı.