Mahmud Abbas Mitchell’le buluştu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell ile bir araya geldi.

Ramallah’ta Mukata karargahında yapılan görüşmenin ardından, FKÖ’nün müzakerelerle ilgili bölümünün Başkanı Dr. Saib Erekat, Abbas-Mitchell görüşmesini “iyi ve yapıcı” olarak tanımladı.

Filistin resmi haber ajansı Wafa’nın haberine göre, görüşmede ağırlıklı olarak, İsrail’in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinden, Beytüllahim yakınlarındaki Beytar İllit’te 112 yeni konutun yapımına onay vermesi ele alındı.

Abbas’ın Mitchell’e, bu tür her ziyaret sırasında, ”Batı Şeria’da daha fazla yerleşim inşaatıyla ilgili açıklama gelecek, tek taraflı uygulamalar, hedefli saldırılar ve tutuklamaların yanı sıra diğer dayatmalar devam edecekse bunların, gösterdikleri tüm çabalara karşı bir soru işareti doğurduğunu” söylediği belirtildi.

Erekat ayrıca, Abbas’ın birkaç gün önce ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan bir mektup aldığını ve bu mektupta, zamanlama, önerilen barış görüşmelerinin koşulları, İsrail’in 1967 öncesi sınırlara çekilmeyi reddetmesi durumunda ABD’nin tutumu gibi durumlara karşı cevapların yer aldığını kaydetti.