Mahmur Kampı’nda nüfus sayımı

Irak ve Amerikan güvenlik güçlerince arama yapılan ve terör örgütü PKK mensuplarının bulunduğu öne sürülen Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı'nda, bugün nüfus sayımı yapılacak.

Çevresini Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani’ye bağlı peşmergelerin kontrol ettiği ve yaklaşık 10 bin kişinin kaldığı Mahmur Kampı’nda yapılacak nüfus sayımına, basın mensuplarının alınmayacağı belirtiliyor.

Geçen hafta yapılan aramada herhangi bir suç unsuruna ya da terör örgütüne yönelik malzemeye rastlanmadığı açıklanmıştı.

Saddam Hüseyin döneminde kuruldu

Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı, Saddam Hüseyin döneminde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından kuruldu.

10 bine yakın kişinin yaşadığı kamptakilerin çoğu, PKK baskısı üzerine 1996’da Hakkari ve Şırnak’ın sınır köylerinden buraya göç ettirildi.

Ancak 2003 yılında Bağdat’taki Birleşmiş Milletler merkezi bombalandıktan sonra, Mülteciler Yüksek Komiserliği tüm Irak’tan olduğu gibi buradan da çekildi.

PKK, Mesud Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokratik Partisi kontrolündeki Erbil ve Musul arasındaki kampta uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürüyor.

Duvarlarındaki “kamera giremez” işaretleri de, içeride başka bir hayat sürdüğünün göstergesi.

Türkiye’nin çözüm arayışları

Türkiye’nin uzun süredir kapatılmasını istediği kamptaki mültecilerle ilgili çözüm arayışları da devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 2004 yılından beri Türk, Amerikan ve Iraklı yetkililerle temasta.

Masada kampın siyasi unsurlardan temizlenmesi ve buranın yeniden Birleşmiş Milletler kontrolüne geçmesi gibi kısa vadeli çözüm önerileri var ancak bu konularda henüz somut bir gelişme henüz sağlanamadı.