Mahmut Altay 74 kiloda altın madalya kazandı

24. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen ve 1. Bayanlar Grand Prix Güreş Turnuvası'nın ilk gününde Türkiye, 74 kiloda Mahmut Altay'la altın madalya kazandı.

22 ülkeden 150 erkek, 40 bayan sporcunun katıldığı turnuvayı düzenlemekten gurur duyduklarını belirten Güreş Federasyonu Başkanı Recai Ustaoğlu, 3 gün boynuca güzel müsabakalar izleyeceklerini söyledi.

Açılış töreninin ardından, akşam seansı müsabakalarına geçildi. 74 kiloda Belaruslu rakibi Kikimiov Alaksandr ile altın madalya için mindere çıkan Mahmut Altay, rakibine ilk raundda 5-0’lık üstünlük sağlayarak altın madalya kazandı. 74 kiloda İranlı rakibi Abedinzadeh Davod’u 3’üncülük maçında 2-1 yenmeyi başaran Ali Arıkoğlu, bronz madalya kazandı. 55 kiloda Kırgız rakibi Kalilov Ouran’ı 2-1 mağlup eden Bayram Özdemir de bronz madalya kazanan bir başka Türk sporcu oldu. 120 kilodaki 3’üncülük mücadelesinde ise Macar Bnanda Gyula’yı 2- 1 yenen Yavuz Güvendi bronz madalya kazandı.

Bayanlarda ise 48 kiloda Elçin Demirtaş ile 59 kiloda Gamze Acış gümüş, 48 kiloda Dilek Atakol ve 59 kiloda Halime Özkul bronz madalyanın sahibi oldu.

Turnuvaya Türkiye’nin yanısıra Güney Kore, İran, Kırgızistan, Azerbaycan, Japonya, Bulgaristan, Polonya, Sırbistan-Karadağ, Irak, Belarus, Gürcistan, Kazakistan, Yeni Zelanda, Litvanya, Macaristan, Küba, ABD, Mısır, İsveç, Özbekistan ve Finlandiya’dan sporcular katıldı. 96 kiloda yarışacak olan Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Milli Güreşçi Hamza Yerlikaya sakatlıkları nedeniyle Turnuva’ya katılmadı.