Mahsur kalan öğrenciler kurtarıldı!

AKSARAY’da bugün karla kaplı Hasan Dağı’na pikniğe giden 12 öğrenci ve 1 öğretmen, tipi başlayınca dönemeyip mahsur kaldı.

Öğretmenleriyle birlikte Aksaray’daki Hasandağı’na tırmanan, 9 lise öğrencisi, sis nedeniyle yollarını kaybetti. Mahsur kaldığı, jandarmaya yapılan telefon ihbarıyla ortaya çıktı. Grubun başında bulunduğunu ve adının Seval olduğunu söyleyen öğretmen cep telefonuyla jandarmayı arayarak, Kurban Bayramı tatili nedenyle pikniğe çıktıkları Hasan Dağı’nda tipi başlayınca yönlerini kaybettiklerini söyledi. Bu sırada telefon kesildi ve bir daha irtibat kurulamadı.
Yardıma giden sivil savunma ekibi bir kaç saat sonra gruba ulaştı. Öğrencilerin, İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesinden oldukları belirlendi.
Aksaray Vali Yardımcısı Ömer Adar, İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesinden 9 öğrencinin başlarındaki bayan öğretmenle Hasandağı tırmanışı için Aksaray’a geldiklerini belirtti.
Tırmanışa dün sabah geçen grubun geceyi Hasandağı’nda geçirdikten sonra bu sabah dönüşe geçtiğini, ancak yoğun sis nedeniyle yollarını kaybettiklerini vurgulayan Adar, şunları kaydetti:
“Başlarında bulunan öğretmenleri, kaybolduklarını telefonla güvenlik güçlerine bildirdi. Dağın zirvesine yakın bir yerinde, koyun ağılı ve bağ evinin bulunduğu bir yerde olduklarını bildirdiler. Bunun üzerine İl Sivil Savunma Müdürlüğünde görevli 6 kişilik bir ekip yola çıktı. Az önce bu ekip gruba ulaştı ve bize toplam 10 kişiden oluşan ekibin sağlık durumunun gayet iyi olduğu bildirdi. Şu an ekip dönüşe geçti.” Adar, olayda üzücü bir durumun olmamasının kendilerini sevindirdiğini ifade etti.