Makarios’un kalbi çürümüş

Rum Yönetimi ve Rum Ortodoks kilisesinin, 1977 yılında ölen ruhani liderleri Başpiskopos Makarios’un kalbini otopsi yapıldıktan sonra yerine koymadığı ve mumyalayarak sakladığı ortaya çıktı.

MAKARİOS’un kalbinin hálá saklandığından habersiz olan Rum halkı ve medyası büyük şaşkınlık yaşıyor. 1977 yılında ölen ruhani liderin kalbinin otopsi yapıldıktan sonra yerine konmadığı ve mumyalama malzemesinin bozulması nedeniyle kalbin çürüdüğü ortaya çıkınca, Rumlar Makarios için ikinci bir cenaze töreni için hazırlıklara başladı. Rum halkı arasında, “Makarios’un kalbi hálá yaşıyor” söylentisi bugüne kadar şehir efsanesi halindeydi. Dindar Rumlar arasında, “Ayasofya’nın İstanbul’da insan vücuduna bürünerek dirileceği, tüm dünyanın Ortodoks Hıristiyan olacağı ve o zaman kıyametin kopacağı” gibi inanışların yaygın olması, Makarios’un kalbi ile söylentileri de aynı sınıfa sokuyordu.

KALP ÇÜRÜYOR GÖMMEK LAZIM

Geçen ay halkın da katılımıyla seçilen yeni Başpiskopos Hırisostomos’un, “Makarios’un kalbini artık gömme zamanı geldi. Resmi bir tören yapmayı planlıyorum” açıklaması, kalbin yaşamasa da hálá saklandığı gerçeğini ortaya çıkardı. 3 Ağustos 1977 tarihinde kalp krizinden ölen Makarios’a, zehirlendiği şüphesiyle otopsi yapılmış ve kalbi sökülmüştü. Otopsi sonuçlarının açıklanmaması, “zehirlenerek öldürüldüğü” iddialarını güçlendiriyordu. “Kutsal kalbin”, tetkikler tamamlandıktan sonra, Makarios’un Trodos dağındaki anıt mezarına gömüldüğü düşünülüyordu.

Ancak dönemin Rum yönetimi ve kilise yetkililerinin, Makarios’un kalbini mumyalayarak Başpiskoposluk binasındaki Makarios’un yatak odasına yerleştirdiği ortaya çıktı. Mumyalama işleminde kullanılan malzemenin 29 yıl aradan sonra bozulması ve kalbin çürümeye başlaması üzerine yeni Başpiskopos Hırisostomos’a gömmekten başka çözüm bırakmadı.

İKİ MEZARI OLACAK

Başpiskopos Hırisostomos, kalbi, Lefkoşa’nın Rum kesimindeki din adamlarının gömüldüğü mezarlıkta toprağa vermeyi düşündüğünü açıkladı. Kalbin hala saklandığından habersiz Rum halkı ve medyasında ise şimdi “Makarios’un kabri, Trodos dağı eteklerindeki Cikko Manastırı yanında. Kalp ile beden birbirinden ayrılır mı?” tartışması başladı. Makarios Vakfı Başkanı Panagia Efthymios Anastassiou, Başpiskopos Hırisostomos’a bir mektup yazarak, “Kalp ile bedeni ayırmayın, ikisini de aynı yere gömün” talebinde bulundu.

Cenazeyİ kaçIrana son fIrsat

MAKARİOS’un çürüyen kalbinin gömüleceği yerin yanı sıra nasıl gömüleceği de tartışma konusu oldu. Kalbin, devlet töreniyle toprağa verileceğine dikkat çeken Cyprus Mail gazetesi, “Makarios’un cenazesini kaçıranlara son fırsat. Tasos Papadopulos ve yeni Başpiskopos Hırisostomos’un konuşmalarının ardından halk bir kez daha Makarios’un ardından gözyaşı dökecek” ifadesini kullandı.