Makedon elçi Atatürk’ü böyle anlattı

Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Melpomeni Korneti, Atatürk'ün Makedonyalılar için de bir lider olduğunu söyledi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile makamında bir araya gelen Makedonya Büyükelçisi Korneti, kenti ilk olarak 1991 yılında ziyaret ettiğini belirterek, kentin tarihi, kültürü ve yenilikleriyle bilindiğini kaydetti.

Eskişehir’i çok değişmiş bulduğunu ifade eden Korneti, şöyle konuştu:

”Büyükerşen, bize, yaptığı örnek çalışmalarla bir kişinin fark yaratabileceğini gösterdi. Kendisine saygılarımızı sunuyoruz. Atatürk’ün ailesinin Makedonya’daki evi, Makedonya hükümeti tarafından restore ediliyor. Mustafa Kemal Atatürk, Makedonyalılar için de bir liderdir.”

Büyükelçi Korneti’nin ziyaretinden mutluluk duyduğunu söyleyen Büyükerşen, neredeyse her hafta başka bir ülkenin büyükelçisini ya da üst düzey temsilcisini Eskişehir’de ağırladıklarını ve bundan mutluluk duyduklarını bildirdi.

Türkiye’nin uluslararası platformda her zaman Makedonya’yı destekleyici bir politika izlediğini anlatan Büyükerşen, şunları söyledi:

”Makedonya bizim için dostluk ve değer yargılarını koruyan önemli bir ülke. Türklerden kalan önemli tarihi eserleri muhafaza ediyorlar. Atatürk’ün ve bazı silah arkadaşlarının yetiştiği Manastır Askeri Lisesi’nin Makedonya’da olması da iki ülkeyi birbirine yakınlaştıran değerlerden biridir.”

Bu arada Venezuela’nın İstanbul Başkonsolosu Jose Gregorio Bracho Reyes de, Büyükerşen’i ziyaret etti. Reyes, Büyükerşen’in ileri görüşlülüğü ve projelerinden etkilendiklerini ve kendisiyle tanışmak için kente geldiklerini belirterek, ”Ayrıca halklar arasında dostluk köprüleri kuracak olan kültür sanat işbirliklerini geliştirmeyi istiyoruz” dedi.

Büyükerşen de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.