Makedonya Kalkandelen Belediye Başkanı: Allah dostlarımızı artırsın!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Makedonya Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi ile Ortaköy'deki bakanlık ofisinde görüştü.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Makedonya Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi ile Ortaköy’deki bakanlık ofisinde görüştü. Arifi’nin daha önce ülkesinde başbakan yardımcılığı yaptığını hatırlatan Bağış, Arifi’nin Kalkandelen’de Türk ve Arnavut partilerinin bölünmüşlük sorununu çözdüğünü belirtti. Konuk başkanın Türkiye ile ilişkiler kapsamında, “Allah dostlarımızı artırsın” sözleri dikkat çekti.

Makendoya’da 9 yıl milletvekilliği ve Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Arifi, Türkiye’nin AB Bakanlığı tarafından kullanılan Ortaköy’deki büroda Bakan Bağış’ı ziyaret etti. Sıcak bir ortamda gerçekleşen görüşmede, Alaattin Büyükkaya da hazır bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve milletvekili olduğu dönemden itibaren Arifi’yi tanıdığını ve dostu olduğunu belirten Bağış, misafirini Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görevde bulunduğu sırada Arifi’nin ülkesinin AB işlerinden sorumlu olduğunu ifade eden Bağış, daha sonra Arifi’nin Makedonya’nın ikinci büyük şehri olan Kalkandelen’in belediye başkanlığını kazandığını söyledi. Arifi’nin kendi bölgesindeki siyasi bölünmüşlere karşı güzel bir birleştirici unsur olduğunun altını çizen Bağış, “Makedonya’da Türk ve Arnavut partilerinin bölünmüşlük sorununu Kalkandelen’de kendi liderliği ile çözdü. Gerçekten örnek bir tutum ortaya koydu. Kendisini kutluyorum.” dedi.

Konuk belediye başkanı Arifi de konuşmasının büyük bölümünü Türkçe yaptı. Kendilerine ve ülkesine gösterilen saygıdan duyduğu memnuniyeti anlatan Arifi, Türkiye’de büyük bir gelişme ve dinamizm gözlediğini belirtti. Türkiye’de yaşayan Makedonya’dan gelen çok sayıda aile bulunduğunu hatırlatan Arifi, bu şekildeki bir dinamizmi ile Türkiye’nin yoluna devam edeceğine olan inancını anlattı.

Arifi, Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerine ilişkin soruyu İngilizce olarak cevapladı. Türkiye’nin AB’ye ait olduğunun altını çizen Arifi, Türkiye’nin AB’ye üyeliği topluluk için önemli bir katkı sağlayacağını ifade etti. Ülkesindeki 9 yıllık milletvekilliği görevi sırasında Türkiye’den çok sayıda dostu bulunduğunu anlatan Arifi, konuşmasını Allah dostlarımızı artırsın” diyerek tamamladı.

Bu arada, konuk başkanın Türkiye ile ilişkiler kapsamında, “Allah dostlarımızı artırsın” sözleri dikkat çekti.