Makedonya turizmde Türkiye’nin tecrübesinden yararlanmak istiyor

Makedonya, turizmini geliştirmek için ülkenin üç büyük gölünün etrafında turizm gelişim alanları oluşturdu.

Makedonya, turizmini geliştirmek için ülkenin üç büyük gölünün etrafında turizm gelişim alanları oluşturdu. Buraları Türkiye’nin turizmde elde ettiği tecrübelerinden yararlanarak geliştirmek isteyen ülke, Türk işadamlarını da yatırım yapmaya davet ediyor.

Antalya Girişimci İşadamları Derneği’nde (AGİD) ‘Makedonya Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Toplantısı’ düzenledi. Toplantıya katılan Makedonya Ulaştırma Bakanı Mile Janakieski ile Makedonya Ekonomi Bakan Yardımcısı Hristijan Delev, AGİD üyesi işadamlarına ülkelerindeki yatırım fırsatlarını anlattı ve turizm geliştirme bölgelerinin tanıtımını yaptı. ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır’ın da katıldığı toplantıda Türkiye’nin Makedonya Manastır Fahri Konsolosu Aydoğan Ademovski de hazır bulundu.

Toplantını açış konuşmasını yapan AGİD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kaya, dernek olarak birinci hedeflerinin iş adamlarına yurt dışında yeni pazarlar bulmak ve yatırım fırsatları oluşturmak olduğunu söyledi.

Makedonya Ekonomi Bakan Yardımcısı Hristijan Dele, ülkesinde turizm alanında yeni iş imkanları oluşturduklarını belirterek, “Antalya olarak çok ilerisiniz. Sizden öğreneceğimiz çok şey var. Tecrübelerinizi doğru değerlendirirsek ülkemizdeki gelişmeleri de yakında göreceğiz.” diye konuştu.

2 milyon nüfuslu ülkelerinin son 5 yılda turizm alanında önemli atılımlar gerçekleştirdiğini aktaran Dele, ancak yeni otellerin inşasında büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ülkelerine turist çekmek için uluslararası çapta bir tanıtım kampanyası başlattıklarına değinen Dele, “Ciddi reklamlar yaptık, ülkemizi tanıttık. Turistler gelince fark ettik ki onları barındıracak otelimiz yok. Bunun üstesinden gelmek için turizm geliştirme bölgeleri tasarladık. Buraya geliş sebebimiz sizden önerilerinizi almak. Bu ilerlemeyi nasıl bir adım daha ilerletebiliriz.” şeklinde konuştu.

Makedonya Ulaştırma Bakanı Mile Janakieski de, ülkelerinde üç büyük göl etrafında 3 adet, bir tane de ülkenin yüksek kesiminde kayak alanı olmak üzere iki farklı türde turizm bölgeleri oluşturduklarını ifade etti. Ülke turizmini bu alanların etrafında geliştirmeyi planladıklarını kaydeden Mile Janakieski, Türk iş adamlarını bu bölgelere yatırım yapmaya davet etti. Ülkesine yatırım yapacakların 10 yıl boyunca gelir vergisinden muaf olduğunu, KDV ödemediğini anlatan konuk bakan, bunun yanı sıra devletin yatırım yapılacak arsanın sınırına kadar tüm alt yapıyı yapma sorumluluğunu üstlendiğini anlattı.

“Günlük hayatımda Türkiye’den birçok iş sahibiyle görüşüyorum ve iş yaptıkları için çok mutlular.” diyen Mile Janakieski sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizleri Makedonya’ya davet ediyoruz. Görün, tanıyın, yemeklerin tadına bakın. Türkiye’ye ne kadar yakın olduğunu görün. Sizleri çok yakın zamanda ülkemizde göreceğimizi ümit ediyoruz.”

Toplantı sonunda konuk bakan ve bakan yardımcısı ile fahri konsolosa plaket verildi.