Makine ihracatçıları yeni yönetimini belirledi

Gerekli teşviklerin verilmesi halinde Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere dünya pazarlarından pay almayı hedefleyen makine ihracatçıları yeni yönetimini belirledi.

Seçimli genel kurulda bir önceki yönetimde başkan vekili olarak görev yapan Adnan Dalgakıran önderliğindeki tek liste oy çokluğuyla seçildi. Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği yeni yönetimine 3 kadın üye girdi.
Adnan Dalgakıran, “Makine ve aksamları, AB tarafından ‘Birlik ekonomisinin temel direği’ olarak tanımlanıyor. Biz de bu doğrultuda stratejik planlamamızı yapacağız” dedi.

Geçen yılı yaklaşık 2.7 milyar dolar ihracatla kapatan Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği, 5’inci genel kurulunu, İhracatçı Birlikleri’nin Ankara Gölbaşı’nda bulunan tesislerinde 14 Nisan 2006 Cuma günü gerçekleştirdi.

Genel Kurulda konuşan OAİB Makine İhracatçıları Başkan Vekili Adnan Dalgakıran, Türkiye’nin 22 milyar dolarlık cari açığının büyük bir kısmının makine ithalatından kaynaklandığını vurguladı. “Makine üretmeden dışarıdan satın alarak kalkınan bir ülke yok. Teknoloji üretmeden dünya ile yarışamayız” diye konuşan Dalgakıran, tekstil sektöründe yaşanan krizin de makine de dışa bağımlılıktan kaynaklandığını söyledi. Dalgakıran, “Tekstil makineleri Türkiye’de üretilseydi bu sıkıntılar yaşanmazdı” dedi.

Dalgakıran, makine üretiminin sadece gelişmiş bölgelerde yapılabileceğine dikkat çekerek, bu bölgelerde de gerekli destek ve teşviklerin sağlanması gerektiğini vurguladı. “Bu sektör ülkemizin yegane stratejik sektörüdür” diye konuşan Dalgakıran, makine sektörünün güçlü bir lobi oluştururarak üretim ve ihracatın artırılması yolunda çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dalgakıran, yeni dönem hedefleriyle ilgili olarak, “Kaydedilen ihracat rakamları bizim için yeterli değil, teknoloji üreterek daha da alternatifli olmamız lazım. Türkiye için en stratejik sektör olan makine sektörünün ihracatını artırmak ve özellikle Hindistan gibi yeni pazarlarda pastadan pay alabilmek öncelikli hedefimiz olacak” diye konuştu.

Genel kurulun açılışında konuşan OAİB Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği eski Başkanı Hayrullah Yelkenci de gerekli destek ve teşviklerin verilmesi halinde Türk makine üreticilerinin Çin’e bile makine satabileceğini söyledi.

“Makine sektörü ağlamıyor, kendi yolunda ilerliyor” diye konuşan OAİB Genel Sekreteri Mahmut Akıllı ise genel kurul sonrası, büyük bir makine kurultayı toplamayı planladıklarını belirtti.

YENİ YÖNETİM KURULU

Yapacağı ilk toplantıda başkan ve görev dağılımını belirleyecek Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu;

Adnan Dalgakıran (Dalgakıran Kompresör), Merih Eskin (Darka Plastik Mak.), Kutlu Karavelioğlu (Samsun Makine), Hayrullah Yelkenci (Yelkenciler Makine), Sevda Kayhan Yılmaz (Kayhanlar Makine), Hasan Büyükdede (Hidromode Mak.), Cenk Hasan Karace (Bay-Kar Paz.), Mutlu Aklan (Malkan Makine), Mennan Aksoy (Özçelik İç ve Dış Tic.)

İHRACAT 3 AYDA YÜZDE 11.2 ARTTI

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği (OAİB), 2006 yılı Ocak – Mart ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde11,2 oranında artarak toplam 664 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Mal gruplarının sektör ihracatından aldıkları paylar ve sıralamadaki konumlarına göre İnşaat ve Madencilik Makineleri 105,5 milyon dolarlık ihracat ve yüzde15,9 pay ile birinci sırada yer alırken, Pompa ve Kompresörler 74,6 milyon dolarlık ihracat ve yüzde11,2 pay ile ikinci, Takım Tezgahları ise 74 milyon dolarlık ihracat ve yüzde11,2 pay ile üçüncü sırada yer aldı. İhracatında en fazla artış gözlenen mal grubu ise yüzde 67,1’lik artış ve 1,3 milyon dolarlık değerle Deri İşleme ve İmalat Makineleri oldu.

En fazla ihracat yapılan ülke, geçmiş dönemlerde olduğu gibi 2006’nın ilk üç ayında da Almanya oldu. Almanya’yı sırasıyla ABD ve Rusya izledi.

84. faslın tamamı itibariyle (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Numarası bazında) makine ve aksamları sektörünün tamamı değerlendirildiğinde ise; Türkiye genelinde 2006 yılı Ocak-Mart döneminde yüzde 14,9 artışla 1.290 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.