Makine ihracatı yeni yıla düşüşle başladı

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği'nin 2006 yılı Ocak ayında ihracatı yüzde 4,4 oranında düşüş gösterdi.

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamada, mal gruplarının sektör ihracatından aldıkları paylara göre yapılan sıralamada, İnşaat ve Madencilik Makineleri 27,3 milyon dolarlık ihracat ve yüzde 17,3 pay ile birinci sırada yer alırken, Takım Tezgahları 16,29 milyon dolarlık ihracat ve yüzde 10.33 pay ile ikinci; Pompa ve Kompresörler ise 16,27 milyon dolarlık ihracat ve yüzde 10,31 pay ile üçüncü sırada yer aldı. İhracatında en fazla artış gözlenen mal grubu ise yüzde 57,4’lük artış ve 4,2 milyon dolarlık değerle Kauçuk, Plastik, Lastik İşleme ve İmal Makineleri oldu.

ALMANYA BİRİNCİLİĞİNİ KORUDU

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği çalışma alanında yer alan ürünler bazında en fazla ihracat yapılan ülke, geçen yıllarda olduğu gibi yine Almanya olurken, ABD ve İtalya sırasıyla ikinci ve üçüncü en fazla ihracat yapılan ülke oldu. 84. fasılın tamamı itibariyle (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Numarası bazında) makine ve aksamları sektörünün tamamı değerlendirildiğinde ise; Türkiye genelinde 2006 yılı Ocak ayında yüzde 3,2 artışla 317,3 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.