Maksimum uygulamasında Oyak Bank işbirliği

İş Bankası ve Oyak Bank, Maksimum kart uygulamasında işbirliği anlaşması yaptı.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince,”Kredi kartlarını daima ödeme aracı olarak gördük.Ne geri kalmayı ne de aşırı tüketimi kamçılamayı arzu etmedik.” dedi.

Türkiye İş Bankası ile Oyakbank arasında yapılan işbirliği anlaşmasının imzalanması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Bankacılığın tüm alanlarında olduğu gibi bireysel bankacılık işlemlerinde de yenilikçiliği ilke edinen İş Bankası’nın 2001 yılında Maksimum uygulamasını başlattığını ve kısa dönem sonra tüm kredi kartlarını Maksimum özelliklerini taşır hale getirdiklerini anlattı. Bugün Maksimum markası altında 3.3 milyon adet kredi kartı, ve 125 bine yakın üye iş yeri bulunduğunu aktaran Özince, “Kredi kartlarını kartı veren banka için bir itibar aracı olarak gördük. Maksimum pazarlama faaliyetlerinde de her zaman bu anlayışla daha temkinli, daha dikkatli yürümeye gayret ettik. Nitekim bu sayede 3.3 adete ulaşan Maksimum çatısı altındaki kredi kartlarında sorunlu kredi oranı sektörün çok altında gerçekleşti.” diye konuştu. Özince, Oyakbank’ın değerli iş ortaklığından duydukları memnuniyetle, kredi kartları alanında heyecan

verici, kapsamlı bir işbirliğini hayata geçirdiklerini ifade etti.

Oyakbank Genel Müdürü Hakan Eminsoy ise, bir süredir kredi kartlarını nasıl iyileştirebileceklerine ilişkin çalışmalar yaptıklarını, istedikleri bütün özelliklerin, inceledikleri Maximum kart modelinde bulunması sonucu buna karar verdiklerini söyledi. Hakan Eminsoy, işbirliği ile hem kısa sürede kredi kartlarının yaygın kullanımını sağlamayı hem de müşteri memnuniyetini artırmayı hedeflediklerini belirterek, müşterileri daha fazla harcamaya teşvik etmeyi değil, Maximum kart imkanlarından yararlandırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Ersin Özince ve Hakan Eminsoy, konuşmaların ardından işbirliği anlaşmasına imza attı. İmza töreninde Özince, Eminsoy’a, Maximum kartın renginde bir kravat armağan etti.

“KREDİ KARTINI ÖDEME ARACI OLARAK GÖRMEYE VE GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, kredi kartlarını daima ödeme aracı olarak gördüklerini ifade ederek, “Ne geri kalmayı ne de aşırı tüketimi kamçılamayı arzu etmedik.” dedi.Kredi kartı faiziyle ilgili değerlendirmelerin Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapıldığını belirten Ersin Özince, Merkez Bankası’nın yasa gereği yapması gerekeni yaptığını ve yapacağı kanaatini taşıdığını, İş Bankası özelinde bu konuda herhangi bir rahatsızlıklarının bulunmadığını, faizlerinin de öteden beri Merkez Bankası’nın şimdi koyduğu sınırların altında olduğunu bildirdi. Özince, şöyle konuştu; ”Kredi kartını ödeme aracı olarak görmeye ve göstermeye çalışıyoruz. Bankalarımız o kadar çok ürün sunuyor ki borçlanmak isteyen çok daha uygun fiyatla uygun bireysel krediyi seçmelidir. Kredi kartıyla borçlanma ancak çok kısa sürelerle yapılmalıdır. Kredi kartı sadece ödeme amaçlı kullanılmalı. Taksiti, fiyatı piyasa belirler. Bunlar bizim dışımızda gerçekleşiyor. 30 yıl taksitle ev satılıyor. Biz kalkıp da ’25 yılı geçmesin’ diyemeyiz. Bu alıcıyla satıcı arasında.” İş Bankası’nın sorunlu kredi oranının sektörün yarısı, hatta yarısından daha az seviyede olduğuna işaret eden Özince, ”2005 yılı sektör ortalaması yüzde 7,6 iken, İş Bankası’nda yüzde 2,2 oldu. 31 Mart 2006 itibariyle sektörde yüzde 5’ler civarında iken, İş Bankası’nda bu oran yüzde 3’lere yaklaşmış miktarda” dedi.

Ersin Özince, bir soru üzerine, işbirliği konusunda sadece işin ekonomisine bakmadıklarını ifade ederek, ”Felsefe olarak da işbirliklerimizin bir temeli olmak durumunda. Burada Oyakbank ile konuya yaklaşımımız açısından ciddi paralellikler olduğunu ifade etmek isterim. Kredi kartı ve onun dayandığı işbirliklerimizi İş Bankası özelinde geliştirme ve yaygınlaştırma arzusundayız. Bu, yabancı kuruluşlarla da bu tür işbirlikleri yapmayacağımız ya da yapacağız anlamında alınmamalı. Felsefesi, işe yaklaşımı ve işin ekonomisi uygun olduğunda yerli ya da yabancı

bankalarımızla bu gibi işbirliklerini yapabiliriz.” şeklinde konuştu

Ersin Özince, Özince, işbirliğine ilişkin soru üzerine, Herhangi bir alanda, herhangi bir kuruluşta veya askeri birliklerde bir pazarlama sorunlarının olmadığını belirterek, “Biz konuya ticari yaklaşırken Oyakbank’ı ordu mensuplarından güç alan bir müessese olarak görmedik” dedi.

450 BİN OYAK BANK KREDİ KARTI MÜŞTERİSİ MAKSİMUM KARTLI OLACAK

Oyakbank Genel Müdürü Hakan Eminsoy ,uygulamanın nasıl olacağına ilişkin bir soru üzerine, Oyak Bank’ın şuanda 450 bin kredi kartı müşterisi olduğunu, bu anlaşmayla müşterilerin tamamının Maksimum kartlı olacağını belirtti.

Kredi kartları konusunda 2 yıldır çalışma yaptıklarını anlatan Eminsoy, ”O yıla ilişkin 32 milyon dolarlık bir yatırım öngörüldüğünü aktararak, işbirliği ile bu yatırımdan tasarruf edildiğine işarete etti.

Oyakbank kredi kartı faiz rakamlarının öteden beri sektördeki en düşük faizler arasında yer aldığını ifade eden Eminsoy, kredi kartlarında önemli bir pazar payları ve gelirlerinin olmadığını, yaptıkları işbirliği ile artık daha yüksek gelir beklediklerini, 2 yıl içerisinde 1,3 milyon adet kredi kartı sayısına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Eminsoy, soru üzerine, gerek İş Bankası gerekse başka bankalarla aynı kriterlerle birtakım işbirliklerine sıcak baktıklarını ifade ederek, ”burada yerli ya da yabancı ayrımımız yok. Türkiye’ye yabancı bankaların girmesine ilişkin sorunuza değinmek isterim. Kendi piyasamızın hakimi olmak durumundayız” diye konuştu.