MAKÜ’lü öğrenciler başarılarını Vali Tapsız’la paylaştı

Üniversiteler Halk Oyunları Şenliği ve Halk Oyunları Yarışması'nda 34 üniversite arasında Türkiye birincisi olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Halk Oyunları Ekibi Burdur Valisi Süleyman Tapsız'ı ziyaret etti.

Üniversiteler Halk Oyunları Şenliği ve Halk Oyunları Yarışması’nda 34 üniversite arasında Türkiye birincisi olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Halk Oyunları Ekibi Burdur Valisi Süleyman Tapsız’ı ziyaret etti.
Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından Antalya Belek’te düzenlenen Üniversiteler Halk Oyunları Şenliği ve Halk Oyunları Yarışması’nda 34 üniversite arasında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) düzenlemeli dalda Türkiye birincisi olmuştu. MAKÜ Rektörü Prof. Gökay Yıldız ve MAKÜ Halk Oyunları Ekibi Burdur Valisi Süleyman Tapsız’ı ziyaret etti. MAKÜ bir yarışmada birinci olmasından dolayı çok mutlu olduğu ifade eden Vali Tapsız, “34 üniversite arasından Burdur’un 91.43 puanla birinci sırada. Teke yöresindeyiz. Burdur teke yöresinin ve Yörük kültürünün başkenti. Burdur’un kültürü çok zengin. Birçok ezgimiz, türkümüz Türkiye’ye mal olmuş. Birincilik Burdur için beklenen bir durum, olması gerekende bu. Çok büyük bir başarıdır. Bu başarıların devamı diliyorum. Eğitim ve bilim alanında da bu tür başarıların devamı diliyorum.” diye konuştu. Vali Tapsız ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda MAKÜ’lü öğrencilerin gösteri yapmasını istedi.

“TÜRK MÜZİĞİ DEVLET KONSERVATUVARI AÇMAYI PLANLIYORUZ”
MAKÜ ve Burdur olarak bu etkinliklere katılıp derece almaktan büyük bir guru duyduklarını belirten Rektör Yıldız ise “MAKÜ sadece bu alan da değil birçok alanda öğrencilerimizin omuzlarında başarılara imza atacağız. MAKÜ olarak Türk Müziği Devlet Konservatuvarı açmayı planlıyoruz. Teke yöresi geniş bir coğrafya ama Başkenti Burdur diyoruz. O yüzden Burdur’da halk müziği ve halk oyunları çok hareketli ve canlı. MAKÜ’de Türk Müziği Devlet Konservatuarı açarak halk müziği ve halk oyunları bölümünde asıl branşında öğrenciler yetiştirmek istiyoruz.” dedi. Ziyaretin sonunda Vali Tapsız, Burdur Valiliği’nin özel olarak hazırlattığı Mehmet Akif Ersoy kitap setini MAKÜ’lü öğrencilere hediye etti.