Malatya’da elektrik kullanımı yüzde 12’ye düştü

Malatya'da, elektrikte kayıp kaçak oranının ülke ortalamasının çok altında olduğu, halen yüzde 12 olan oranın daha da indirilmesine çalışıldığı belirtildi.

Kaçak elektrik kullanan 236 kişinin ise savcılığa verildiği belirtilirken, kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek amacıyla TEDAŞ tarafından başlatılan çalışmaların aralıksız sürdüğü bildirildi.

TEDAŞ yetkilileri, geçtiğimiz yıl yüzde 14 olan kaçak elektrik kullanımının, bu yılın ilk 11 aylık döneminde yüzde 12’ye düştüğünü kaydetti. Yıl sonuna kadar bu rakamın yüzde 10 seviyesine düşürülmeye çalışıldığını belirten yetkililer, kaçak elektriğin önüne geçmek için 3 ayrı ekiple çalışmaların sürdüğünü ve bu anlamda 2005 yılının ilk 11 ayında 39 bin 779 abonenin kontrol edildiğini vurguladı.

Yapılan çalışmalar sonrası ise bin 15 kaçak elektrik kullanan abone tespit edilirken, 8 bin 689 abonenin sayacının mühürlendiği, 12 bin 213 sayacın ise damga değişimi yapıldığı ifade edildi.

Ayrıca, kaçak elektrik kullanımı konusunda bugüne kadar yapılan tespitler sonucunda 236 abone hakkında Cumhuriyet Savcılığı’nca suç duyurusunda bulunulurken, bu aboneler hakkında hukuki işlem yapılmaya başlandı.

TEDAŞ yetkililerinden alınan bilgide, kaçak elektrik kullanımında köy ve meskenleri dolaşan ekiplerin ilginç yöntemlerle karşılaştıklarını belirtti. Ekipler, otomobilleri kilitlemek için kullanılan uzaktan kumandalarla durdurulan, röntgen filmi sokarak veya kancasını düşürerek, sayaca bağlantı yapmadan ayrı hat çekerek kaçak elektrik kullanımı yapılan sayaçlar tespit ettikleri bildirildi.

Yetkililer, kaçak elektrik tertibatı sonucu, düzenekte değişikliğe gidildiği için sık sık ev yangınları meydana geldiğine dikkat çekerek, elektrikli ev aletlerinin arızalandığına, akıma kapılmalar sonucu ölümlerin yaşandığını vurguladı.