Malatya’da ishalli vaka sayisi 6 bin 500 kisiyi geçti

Malatya'da içme suyu nedeniyle yasanan salginin ardindan, satilan ishal ilaç sayisi da 40 bini, hastanelere intikal eden ishal vaka sayisi ise 6 bin 500 kisiyi asti.

Saglik Müdürlügü yetkilileri artik bu konuda bir açiklama yapilmayacagini belirterek, heyetin çalismasinin tamamlanmasinin ve alinan yeni örneklerin sonuçlarina göre daha sonra bir açiklama yapilacagini kaydettiler. Salginin ardindan, satilan ishal ilaç sayisi da 40 bini bulurken, hastanelere intikal eden ishal vaka sayisi ise 6 bin 532 kisiye ulasti.

Dr. Kadir Atay, hastalarin çogunlugunun ishal nedeniyle yattigina dikkat çekerek, “Hayati tehlike yok. Ailelerin korkmasina gerek yok. Agiz yoluyla alinan gidalardan kaynaklanan bir sorun. En basta da su geliyor. Vatandaslar sulari mümkün oldugunca kaynatarak kullanmali. Durum kontrol altina alindi geçen haftadan bu yana düsmeye basladi. Geçen hafta bir pik yapti, bu hastalar onun devami gibi. Çok kisa sürüyor. Vatandasin endiselenmesine gerek yok.” dedi

22. Bölge Eczacilar Odasi Baskani Bülent Köse ise su ana kadar satilan ishal ilaç sayisinin 40 bin dolayinda oldugunu kaydetti. Ilaçtan yana bir sikinti bulunmadigini belirten Köse, “Bu konuda ciddi bir çalisma yaptik. Piyasadaki ilaçlarin eksiye düsmemesi için civar illerden getirdik. Halkimiz uyarilarimizi dikkate aldi ve vaka sayisinda ciddi bir düsüs var.” seklinde konustu.