Malatya’da şu ana kadar kuş gribine rastlanmadı

Malatya Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, şu ana kadar kuş gribi ihtimaline karşı Malatya'dan 16 numunenin alınıp Elazığ'a gönderildiğini kaydetti.

Güldal Türkiye’de 10-12 ilde kuş giribi vakasının ortaya çıktığını belirterek, “Kuş gribinin tesbiti laboratuar sonuçları ile yapılabiliyor. Bu olayın en önemli tarafı insanlara bulaşması. Çok ciddi bir vaka ile karşı karşıyayız. Doğu Anadolu Bölgesi’nde kuş gribi vakalarının ortaya çıkması ilebirlikte biz her türlü tedbiri aldık. Teşkilatımızda veteriner hekimlerin izinlerini durdurduk. Tüm ilçe ve il müdürlüklerinde personel görevi başında kaldı.” dedi.

Güldal, özellikle baraj kenarlarındaki köylerin risk altında olduğunu ifade ederek, “Halkımızın bilinçlendirilmesi önemli. Buna yönelik yayınlar yapıyoruz. Muhtarlıklara ulaşıyoruz. Özellikle baraj kenarındaki köylerde kanatlı hayvanların dışarıya çıkarılmamasını tavsiye ediyoruz. Hastalık göçmen kuşlarla bulaşıyor. Bu kuşlar özellikle baraj kenarlarına sulak alanlara geliyorlar. Buralarda çok dikkatli olunmalı. Kümes hayvanlarının kapalı ortamlarda buunması gerekiyor. Bu kümes hayvanları ile küçük çocukların temasını kesmek gerekiyor. Kuş gribinidne ölenlerin büyük çoğunluğunu 15 yaş altı çocuklar oluşturuyor. Bu nedenle özellikle çocuklarda dikkatli olunmalı.” şeklinde konuştu.

Malatya’da şimdiye kadar tavuk itlafı durumu söz konusu olmadığını vurgulayan Güldal, bazı şahısların kendi tavuklarını itlaf ettiklerini duyduklarını ama tesbitini yapamadıklarını söyledi. Güldal vatandaşların hassasiyetine teşekkür ederek, her türlü kanatlı hayvan ölümünü hayvana dokunmadan bildirilmesini istedi.