Malatya’da tutuklanan bakici annelerin yerine ayni vasifta 3 kisi ise alindi

ANKARA - CHP'nin çocuklara atilan dayakla gündeme gelen Malatya 0- 6 yas çocuk yuvasi hakkinda hazirladigi raporda, tutuklanan bakici annelerinin yerine ayni vafista, ilkokul mezunu 3 yeni bakici annenin ise alindigi ifade edildi.

Malatya’da 0- 6 yas çocuk yuvasinda yasanan siddet ve dayak atma olayindan sonra CHP’nin Malatya’ya gönderdigi heyet, hazirladigi raporu Genel Baskan Deniz Baykal’a sundu. CHP milletvekilleri Muharrem Kiliç, Özlem Çerçioglu ve Erdal Karademir tarafindan hazirlanan raporda, “Ülkeyi tüccar devlet anlayisi içinde kar-zarar mantigiyla yöneten Hükümet, çalisanlara hem daha az ücret vereyim, hem de daha rahat kadrolasayim anlayisiyla hizmetlerin gördürülmesini özel kesime havale etmistir. Bu süreç, tüccar devlet pazarlamaci basbakan denkleminin iflas ettiginin açik bir göstergesidir. Olay, sadece bakici anne konumunda çalistirilan temizlik isçilerinin cezalandirilmasiyla giderilebilecek basitlikte bir olay degildir. Bakan Istifa etmeli, sorumlular hesap vermelidir. -Malatya’da ortaya çikan bu olayin, buzdaginin küçük bir parçasi oldugu kanisindayiz. Bir an önce uygar ülkelerde de uygulanmakta olan çocuk köylerinin, çocuklarin yas gruplarina göre olusturulmasi ve egitimli bakici annelerin esliginde bir an önce ev ortami saglanarak bu çocuklarimiz topluma kazandirilmalidir” denildi.

Heyet olarak yapilan incelemede yuvada kalan çocuklarda yara izleri, çizikler görüldügü, sorumlu ve yetkililere soruldugunda, bu yara ve çiziklerin çocuklarin kendi aralarindaki oyun ve bogusmalar sirasinda oldugunun ifade edildiginin anlatildigi raporda, olaydan sonra hekimlerce yapilan kapsamli muayenede 40 çocuktan 21’inin vücudunda darp izi bulundugunun tespit edildigi kaydedildi.

Yuvada sözlesmeli olarak çalisan 9 temizlik isçisinden bir kismini sadece okur yazar oldugu, digerlerinin ise ilkokul mezunu oldugunu dile getirilen raporda, “Yuvada çalismaya devam eden kadinlarla yaptigimiz görüsmede, olayin vehametini idrak edemedikleri, ‘Çocuklara birkaç tokat atmanin nesi var. Biz evimizde kendi çocuklarimizi da terbiye etmek için zaman, zaman döveriz’ diyebilecek bir anlayis içinde olduklari da görülmüstür” ifadesine yer verildi.

Sorumlu ve yetkililer tüm bu vahim olaylardan hiç ders almadiklari, tutuklanan bakici annelerin yerine ayni vasifta yeni üç eleman alindigi belirtilen raporda, “Bunlarla görüsmemizde bu kisilerin de ilkokul mezunu oldugu, bu alanda hiçbir deneyimlerinin, egitimlerinin olmadigi görülmüstür. Bu kisiler, göreve baslar baslamaz da hemen bakici anne olarak çocuklarin içine birakilmislardir. Kurumun denetimiyle ilgili olarak yapilanlari, denetleme defterlerinden inceledigimizde Il Müdürlügü tarafindan iki yil içinde

birkaç kez yüzeysel denetlemeler yapildigi, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlügü tarafindan ise 5 yili askin süredir denetleme ve teftis yapilmadigi görülmüstür” denildi.

BAKAN ÇUBUKÇU ISTIFA ETMELI

Olayin, sadece bakici anne konumunda çalistirilan temizlik isçilerinin cezalandirilmasiyla giderilebilecek basitlikte bir olay olmadigi, olayda AKP’nin kadrolasma anlayisi önem arzettigi ifade edilen raporda, yapilan atamalarda, liyakate göre degil, siyasi

anlayis ön plana alinarak atamalar yapildigi kaydedildi.

Sicilinde pek çok olumsuzluk oldugu bildirilen Il Müdürü’nün atanmasinda, siyasi degerlendirmelerle personelin görev ve sorumluluklariyla keyfi biçimde oynanmasinda siyasi iktidarin ve kurumdan sorumlu Sayin Bakanin da sorumlulugu bulundugu savunulan raporda, “Meydana gelen olay tüm Türkiye’de ve ülke disinda infial yarattigi halde Ingiltere’de bulunan kurumdan sorumlu Bakan Sayin Nimet Çubukçu, geziyi yanda birakip ülkeye dönmemistir. Çagdas demokratik ülkelerde bu durumlarda bir bakan nasil sorumlulugunu bilerek istifa ediyorsa, bu Savin Bakanin da bir an önce istifa etmesi gerekir” denildi.

Raporda, kurumda yapilmasi gerekenler söyle siralandi: “Malatya’da ortaya çikan bu olayin, buzdaginin küçük bir parçasi oldugu kanisindayiz. Kurumun fiziki imkanlarinin ve özellikle nitelikli elaman ihtiyacinin bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Çocuk bakiciligi ve egitimi konusunda yetistirilmis pek çok gencimiz issiz gezerken siyasi yakinliklarla niteliksiz eleman alimlarina ve kadrolasma anlayisina son verilmelidir. Yurtlarin mevcut yapilariyla çocuklarimizin ruh ve beden sagliklarinin korunmasi olanaginin zorlugu da anlasilmistir. Bir an önce uygar ülkelerde de uygulanmakta olan çocuk köylerinin, çocuklarin yas gruplarina göre olusturulmasi ve egitimli bakici annelerin esliginde bir an önce ev ortami saglanarak bu çocuklarimiz topluma kazandirilmalidir.”