‘Malatya’daki sular içilebilir diyemeyiz’

Malatya Tabib Odasi Baskani Dr. Mehmet Sehitoglu, sulardan alinan örneklerde yüzde 70 oraninda rota virüsü tespit edildigini, musluk suyunun içilmemesi gerektigini belirtti.

Tabib Odasi Baskani Dr. Mehmet Sehitoglu, yaptiklari tahliller neticesinde içme suyunda yüzde 70 oraninda rota virüsü tespit ettiklerini söyledi.

Dün Ankara Hifzisihha Kurumu tarafindan yapilan açiklamada ise suda kolibasili virüsüne rastlandigini hatirlatan Sehitoglu, “Bu da gösteriyor ki Malatya’da sulari kirli. Bu sularin da su an için klor seviyesinin istenen rakamlara ulasmadigi takdirde içilmemesi ve kaynatilmadan tüketilmemesi gerekir. Daha önce de alinan örneklerde yaklasik yüzde 70 civarinda rota virüsü antijeni tespit edildi. Bu durum özellikle kolibasilinin üremis olmasi, sularin bir kanalizasyon ile kontamine oldugunu gösteriyor. Rota virüsleri ise duragan sularda sik gördügümüz kis aylarinda ishal vakalarina yol açan bir etkendir. Bütün bu olaylardan Malatya halki bu kadar etkilenmis iken sularin hala içilebilir oldugunu söyleyemeyiz. Bu sularin mutlak kaynatilmasi gerekir.” dedi.

Sehitoglu ayrica, bundan sonra virüslerin kuluçka sürelerinin daha fazla oldugunu, Malatya’da hepatit A, Kolera ve tifo salginlari olabilecegini, vatandaslarin çok dikkatli olunmasi gerektigini vurguladi.