Malatya’daki yayınevi cinayetinde skandal gelişme!

Emre Günaydın'ın polis tarafından el konulan tabancasının olay yerinde bulunduğu ortaya çıktı.

Başsavcılık, son dönemlerde gazetelerde çıkan haberler üzerine, dosyayı incelemeye aldı. Malatya’da Zirve yayınevinin basılıp, üç kişinin öldürülmesiyle ilgili davayla ilgili yeni gelişmeler var. Milliyet gazetesinin haberine göre Emre Günaydın, Zirve yayınevi baskınından iki gün önce, Malatya ‘Av Pazarı’ adlı işyerinden 20 YTL karşılığında kuru sıkı tabanca satın aldı. Günaydın, bir gün sonra mesire yerinde atış talimi yaparken, olay yerine gelen polis tabancayı aldı, Günaydın’a 58 YTL de idari para cezası kesti. Ancak, aynı tabancanın 18 Nisan’daki baskında kullanıldığı ortaya çıktı. Polisin el koyduğu tabancanın bir gün içinde Günaydın’a nasıl verildiği anlaşılamadı.

Bu bilgiler, silahın seri numarasıyla birlikte soruşturma dosyasında da yer aldı. Malatya Başsavcılığı, başlattığı inceleme sonucunda gerek görürse soruşturmayı genişletecek.

Geriye ‘derin’ soru işaretleri kaldı
Gökçer Tahincioğlu – Ankara

1 – Dava dosyasında, yayınevinin faaliyetleri, sanıkların eylemlerinden daha çok yer buldu. Yayıneviyle bağlantılı tüm isimlerin telefonlarının ve adreslerinin yer aldığı 31 klasörlük dosyada, 16 klasörün misyoner faaliyetlerle ilgili belgelerden oluştuğu anlaşıldı.
2 – Dosyada, kanlı baskında öldürülen yayınevi çalışanlarının 2 yıl önce fişlendiklerini gösteren bir belge de yer aldı. Yayınevinin ticaret sicil kaydından kira kontratına kadar tüm bilgilerinin araştırıldığı anlaşıldı.
Emniyet’in, 2005’te eski adı Kayra yayınevi olan Zirve Yayınevi’nin çalışanlarının isimlerini, adres ve telefon bilgilerini Malatya Valiliği’ne bildirdiği anlaşıldı.
3 – Bazı polis tutanaklarında da katliam için “ideolojik kavga” tanımı yapıldı. Ölenlerin banka hesaplarını geriye dönük olarak 1 yıl araştıran savcılık, sanıkların hesaplarını ise geriye dönük olarak 6 ay araştırmakla yetindi.

Şüpheli isimlere takipsizlik
4 – Katliam yerinde suçüstü yakalanan Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Cuma Özdemir ve Salih Gürler, ifadelerinde pencereden atlayarak kaçmaya çalışan diğer sanık Emre Günaydın’a, babasının arkadaşı olan Ruhi Polat tarafından misyonerlik faaliyetleriyle ilgili bilgiler verildiğini söyledi. Günaydın da bu bilgiyi doğruladı.
Ancak Malatya İl Genel Meclisi’nin MHP’li üyesi olan Polat hakkında takipsizlik kararı verildi. Günaydın, Malatya Birlik gazetesinde kısa bir süre birlikte çalıştığı Varol Bülent Aral’ın da kendisine, “Misyoner faaliyetlere ‘dur’ de, sana devlet desteği sağlarız” dediğini öne sürdü.
Katliamdan 2 ay önce Adıyaman’da Kalaşnikof silahla gezerken yakalanan Aral’ın cezaevinden Malatya Başsavcılığı’na dilekçe yazdığı ve “Cinayetin perde arkasını biliyorum” dediği anlaşıldı. Savcılık, Aral’ı sorgulamak yerine, ifadeyi Adıyaman Başsavcılığı’nın almasını uygun gördü. Bunun üzerine ifade vermekten vazgeçen Aral hakkında da takipsizlik verildi.
5 – Zaman zaman Malatya’ya gelip öğrenci evlerinde kaldığını söyleyen Aral’ın, sanıkların kaldığı İhlas Öğrenci Yurdu ile bağlantısı araştırılmadı. Aral ve Günaydın’ın birbirlerinden bağımsız olarak bir dönem Gaziantep’te bulunduklarını ve Konya’ya gittiklerini söylemelerine rağmen bu bağlantı da soruşturulmadı. Polat’ın polis ve savcılık ifadesindeki adreslerinin farklı olması, bir tutanakta bekar, diğer bir tutanakta evli gözükmesi de dikkate alınmadı.

Kamera kaydı çelişkisi
6 – Katliamdan sonra balkondan kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Günaydın’ın söz ve hareketlerinin izlenmesi için savcılık hastanenin güvenlik kamera sisteminden yararlandı. Ancak savcılık, 9 gün sonra bu sistemin “ses alma özelliğinin olmadığı”nı anlayıp değiştirilmesini istedi.
Bu dönemde Günaydın’ın, “Beni bırak seni yaşatırım”, “Kanını içsem içim soğumaz”, “Hepsini kıtır kıtır keseceğiz” gibi sözler söylediği tutanaklara yansıdı. Malatya Valiliği ise Günaydın’ın hareket ve konuşmalarının kaydedildiği hiçbir kamera kaydının silinmediğini açıkladı.
Dosyada, terörle mücadele şubesinde görevli bir polisin, “50. kasette Günaydın’ın rezillik çıkardığı, Zirve Yayınevi’yle ilgili konuşmaya çalıştığı, görevli polisin konuyu kapatmaya çalıştığı yönünde bilgiler olduğunu arz ederim” şeklindeki tutanağı yer aldı.
7 – Malatya Başsavcılığı’na ulaşan suç duyurusunda, Üsteğmen H.İ.’nin, M.Ü. adlı komutanın telkiniyle, R.A. adlı öğretim üyesiyle konuştuğu, öğretim üyesinin de Günaydın’ı katliama azmettirdiği belirtildi. Askeri savcılıkça soruşturulan H.İ.’nin katliam soruşturmasında kamera sistemini değiştirmekle görevlendirildiği açığa çıktı.

Telefon skandalı
8 – Sanıkların sadece üzerlerinde bulunan telefonlara ilişkin araştırma yapıldı. Son 6 ayda 35 telefon kullanan Günaydın’ın, 38 telefon kullanan Gürler’in, 17 telefon kullanan Çeker’in ve 16 telefon kullanan Yıldırım’ın diğer numaraları araştırılmadı.
9 – Araştırılan numaraların dökümleri ilginç bağlantıları açığa çıkardı. Sanıklardan Yıldırım’ın, İstanbul Kartal Savcısı R.H.B. ile Ankara Özel Harekât Daire Başkanlığı’ndan C.B.’ye ait telefonları aradığı ortaya çıktı. Sanıklardan Çeker’in de adresi Malatya 2. Ordu Lojmanları olarak geçen K.D. ile görüştüğü anlaşıldı. Günaydın’ın da katliamdan kısa süre önce Ruhi Polat’la 18 kez görüştüğü açığa çıktı. Aranan bu kişiler, telefonlarla yakınlarının konuştuğu savunmasını yaptı.

İfadeden vazgeçti
10 – Mersin’de cinayet suçundan hükümlü olan ve Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak da soruşturulduğunu öne süren M.D., Günaydın’ı azmettirenleri bildiğini bildirdi.
Geçmişte ülkücü olduğunu ifade eden M.D., önce Mersin’de sonra Adıyaman’da sorgulanmak istenince, güvenliği sağlanmadığı için ifade vermekten vazgeçti.
11 – Savcılık, cezaevi yönetiminin olumsuz görüşüne rağmen, Günaydın’ın avukatının, cinayeti Günaydın’ın işlediğini söyleyen diğer 4 sanıkla görüşmesine izin verdi.
12 – Öldürülen Geske’nin eşi Susanne Geske, olaydan 20 gün önce evlerine 4 kişinin geldiğini, geç saate kadar Hıristiyanlıkla ilgili soru sorup oturduklarını söyledi. İsmi saptanan bu kişiler ifadeleri alınıp bırakıldı.
13 – Mağdur avukatlarının kullandığı 3 ayrı elektronik posta adresi, davanın ilk duruşması öncesinde engellendi. Bu postalardan yapılan özel yazışmalar bazı basın organlarına sızdı.

MALATYA’DA KİM KİMDİR’

KATLİAM SANIKLARI
Emre Günaydın: 1988 Malatya doğumlu. Davanın bir numaralı sanığı. Diğer 4 sanık tarafından katliamı organize etmekle suçlandı. Misyoner olduğunu öne sürdüğü isimlerle bağlantıya geçti, öldürülen Necati Aydın’la tanıştı. Katliamdan sonra yayınevinden kaçmak isterken balkondan düşerek yaralandı. Bir dönem ülkü ocaklarına gidip geldiğini anlattı.
Hamit Çeker: 1988 Kahramanmaraş Elbistan doğumlu. Günaydın’ın İhlas Öğrenci Yurdu’ndan arkadaşı. Telefon kayıtları Malatya 2. Ordu Lojmanları’nda oturan K.D. ile görüştüğünü ortaya koydu.
Cuma Özdemir: 1987 Malatya Darende doğumlu. Günaydın’ın İhlas Öğrenci Yurdu’ndan arkadaşı. Olaydan önce kendisine ya da Hamit Çeker’e bir şey olursa, sorumlusunun Günaydın, Gürler ve Yıldırım olduğunu belirten bir mektup yazdı.
Salih Gürler: 1987 Malatya Doğanşehir doğumlu. Günaydın’ın İhlas Öğrenci Yurdu’ndan arkadaşı.
Abuzer Yıldırım: 1988 Adıyaman doğumlu. Günaydın’ın 2005’te gittiği dershaneden arkadaşı. Telefon kayıtlarından, İstanbul Kartal Savcısı R.H.B. ve Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı’ndan C.B. ile görüştüğü anlaşıldı.

ÖRGÜTE YARDIM EDEN SANIKLAR
Kürşat Kocadağ: Günaydın’ın arkadaşı. Katliam fikrine karşı çıkınca Günaydın’ın kendisine tepki gösterdiğini söyledi. Günaydın’a ait kurusıkı bir silahı olaydan önce evinde sakladığı anlaşıldı.
Mehmet Gökçe: Günaydın’ın arkadaşı. Bilgisayarcı. Günaydın’la, Zirve Yayınevi’nin bilgisayarlarındaki bilgileri kopyalayarak, sabit disklerine format atmak için anlaştı.

ŞÜPHELİLER
Ruhi Polat: Malatya İl Genel Meclisi’nin MHP’li üyesi. TCDD’de çalışıyor. Günaydın’ı azmettirmekle suçlandı, ancak savcılık hakkında takipsizlik kararı verdi.
Varol Bülent Aral: Sabıkalı. Günaydın’ın arkadaşları, “Hizbullahçı” olarak ismini verdi. Katliamdan 2 ay önce Adıyaman’da sokak ortasında Kalaşnikof silahla gezerken yakalandı. İtiraz üzerine tutuklanabildi. Hakkında takipsizlik kararı verildi.
Turna Işıklı: Günaydın’ın kız arkadaşı. Katliamı bildiği öne sürüldü. Savcılık takipsizlik kararı verdi.

SORUŞTURULANLAR
Komutan M.Ü.: Yapılan bir suç duyurusunda Günaydın’ı azmettirmekle suçlandı. Askeri savcılıkça soruşturuluyor.
Üsteğmen H.İ.: Aynı suç duyurusunda M.Ü.’nün talimatıyla Günaydın’ı azmettirmesi için öğretim üyesi R.A. ile bağlantıya geçmekle suçlandı. Katliam soruşturmasında da görevli olduğu ortaya çıktı. Askeri savcılıkça soruşturuluyor.
Uzman M.Ç.: H.İ.’den sonra Günaydın’la irtibata geçen R.A. ile bağlantıyı sağlamakla suçlandı. Askeri savcılıkça soruşturuluyor.
Öğretim üyesi R.A.: Günaydın’ı azmettirmekle suçlandı. Savcılıkça soruşturuluyor.
Savcı R.H.B.: Kartal Savcısı. Yıldırım’la görüştüğü saptandı. Adalet Bakanlığı’nca soruşturuluyor.