Malcolm X’in itirafçı tetikçisi serbest kaldı

21 Şubat 1965 tarihinde Amerika'daki siyahi Müslümanları 'sahih İslam'a davet eden Malcolm X'i katleden üç kişiden sonuncusu da serbest kaldı.

21 Şubat 1965 tarihinde Amerika’daki siyahi Müslümanları ‘sahih İslam’a davet eden Malcolm X’i katleden üç kişiden sonuncusu da serbest kaldı. Daha önce 16 kez şartlı tahliye başvurusu yapan ancak reddedilen Thomas Hagan 17. başvurusunda istediğini aldı. Son 20 yıl boyunca haftada sadece iki günü hapiste geçiren, diğer günlerde “çalışma özgürlüğü” tanınan Hagan, suikastı ve planları itiraf eden tek isimdi. Malcolm X’i katleden diğer iki kişi, Muhammed Abdülaziz (Norman 3X Butler) ve Halil İslam (Thomas 15X Johnson), haklarındaki iddiaları her zaman reddetti. Ancak Hagan 1966 yılındaki davada cinayette yer aldığını itiraf etti ve diğer zanlılar aleyhine tanıklık yaptı.

‘LİDERE KARŞI GELİYORDU’

Hagan’ın 28 Nisan’da “özgür bir adam” olacağı belirtildi. Bugün 69 yaşında olan Hagan, 1977’de verdiği ifadede, “Malcolm, İslam Ümmeti grubu lideri Elijah Muhammed’e karşı geliyordu” şeklinde konuşmuştu.

Öldürüleceğini BİLİYORDU

Malcolm X, 21 Şubat 1965 günü, 400 kişilik bir toplantıda konuşma yapacaktı. Ama Malcolm dışındaki konuşmacıların hiçbiri henüz gelmemişti. “Geleceklerini sanmıyorum. İçimden bir ses bugün kesinlikle kürsüye adım atmamalısın diyor” sözleriyle Malcolm yaşayacaklarını hissetmiş gibiydi.

Yeni Şafak