Malezyalı astronot: Uzaya gittiğimde ezan sesi duydum

Üstün zekalı çocuklar ve aileleri Malezya'nın ilk astronotu Dr. Sheikh Muszaphar Shukor'un onur konuğu olduğu sempozyuma katıldı.

Üstün zekalı çocuklar ve aileleri Malezya’nın ilk astronotu Dr. Sheikh Muszaphar Shukor’un onur konuğu olduğu sempozyuma katıldı. Uzayda yaşadıklarını anlatan ve genç beyinlere tavsiyelerde bulunan Shukor, uzayda ezan sesi duyduğunu söyledi.

Tüm Üstün Zekalılar Derneği’nin (TÜZDER) İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte düzenlediği, ‘Üstün Zekalılarla Üstün Ufuklara’ konulu sempozyuma Malezya’nın ilk astronotu Dr. Sheikh Muszaphar Shukor onur konuğu olarak katıldı. İTÜ Ayazağa Kampusü’nde gerçekleştirilen sempozyumda, Astronot Muszaphar Shukor uzayın keşfinden bahsederken, üstün zekalı çocukların aileleri ile iletişimi, okul öncesi dönemde üstün zekalı çocukların tanılanması konusunda yaşanan eksiklikler ve yapılması gereken konular ele alındı.

Basın toplantısında konuşan Astronot Sheikh Muszaphar Shukor, kendisinin üstün zekalı olup olmadığı yönündeki sorulara, “Ben üstün zekalı bir çocuk değildim ama hatırladığım kadarıyla 10 yaşında gökyüzüne bakardım. Merak ederdim gökyüzünü. Uzay filmlerine çok ilgiliydim. Her zaman Türk öğrencilerinin de böyle bir tutkuya sahip olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Uzaya çıktıktan sonra dünyaya ve hayata karşı bakış açılarının değiştiğini söyleyen Shukor, “Artık her her şeyi sorun haline getirmiyorum. Açlıktan ölen çocuklar, evrensel sorunlar üzerine yoğunlaştım. Bu yüzden siyasetçilerin, politikacıların hepsini uzaya gönderilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

‘UZAYDA 5 VAKİT NAMAZ KILDIM’

Uzayda ezan sesini duyduğunu ve 5 vakit namazını da kıldığını söyleyen Shukor, “Ezan sesini duyduğumda çok şaşırdım. Çevremdekiler çok şaşırdılar. Belki bilmedikleri için duymamış olabilirler. Ama dediğim gibi Allah’ın büyüklüğünü orada hissettim, tekrar gitmek istiyorum. Elimden gelen çabayı göstereceğim. Uzay serüveninden sonra bazı arkadaşlarımızla bir araya geldik ve uzayda nasıl namaz kılınabileceği ile ilgili Müslümanlara yönelik bir kılavuz hazırladık.” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Astronot Sheikh Muszaphar Shukor, üstün zekalı çocukların robotik uygulamalarını, astronomi, bilim gibi farklı projelerini inceledi. Öğretmeniyle birlikte Shukor’a projesini anlatan 14 yaşındaki Bünyemin Tuğrul Kocabaş, ağabeyi hastanedeyken annesinin etrafa dokunmaması gerektiğini söylemesi üzerine araştırmalar yaptığını, araştırmaları sonucunda bakteri ve su tutmayan kağıt havlu icat ettiklerini dile getirdi. Projenin ileride hastane duvar ve korkuluklarında, otomobil koltuklarında kulanılabileceğini belirten 8. sınıf öğrencisi Kocabaş, projenin Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleriyle birlikte hayata geçirildiğini dile getirdi.

CİHAN