Maliki: İdamı bizim iç meselemiz

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Saddam’ın 30 aralıkta asılarak idam edilmesine yönelik eleştirilere ilk kez cevap verdi:

Irak ordusunun 86. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Bağdat’ta düzenlenen resmi törende konuşan Maliki, “Diktatör Saddam Hüseyin’in idamını, sadece Iraklıları alakadar eden iç mesele olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

Maliki, Saddam’ın 30 aralıkta asılarak idam edilmesine yönelik eleştirilere bu sözlerle ilk kez cevap vermiş oldu.

Irak başbakanı, idam konusunda “Irak halkının iradesine saygı göstermeyen ülkelerle ilişkileri gözden geçirebileceklerini” söyledi. Maliki, idama gösterilen resmi veya gayri resmi tepkileri kınadıklarını belirterek, “Bazılarının, mübarek bir günde asılmasını bahane ederek zorbanın ardından gözyaşı döktüğünü görünce şaşıp kaldık. Bunu, Irak’ın içişlerine ve kurbanların yakınlarına yönelik sinsi tasallut olarak görüyoruz” dedi.

“Despotun idamı, bazı Irak düşmanlarının iddiasının aksine siyasi karar değil” diyen Maliki, bu kararın “diktatörün hiç de hakketmediği” adil bir muhakeme sonunda alınıp uygulandığını söyledi.

Maliki, “Saddam Hüseyin’in Irak halkının hiçbir parçasını temsil etmediğini hep söyledik. Onun kendi halkına, ülkesine ve ülkenin kurumlarına karşı işlediği suçların savunulacak tarafı yok” diye konuştu ve “Irak halkına karşı suç işleyerek elini masum kanına bulayanlar karşısında adaleti tecelli ettireceklerini” belirtti.

Maliki, ayrıca ordunun geniş kapsamlı yeni bir operasyona hazır olduğunu söyledi.