‘Maliye bakanı görevinden derhal uzaklaştırılsın’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın kendisi için 4 kez af çıkardığını iddia ederek, "Bu çok acı tablo. Bu maliye bakanı görevinden derhal uzaklaştırılmalıdır" dedi.

Gazetecilerin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın İstanbul’daki “kaçak villalar”ın imar içine alınmasının hatırlatılması üzerine Baykal, yasal engeller kalkmadığı sürece hiç birşey yapılamayacağının belirtilmiş olduğunu hatırlatarak, “Ama öyle anlaşılıyor ki; yeni yasal düzenleme yapılmadığı halde bir yolunu bulunarak, sit alanı içinde bu villaları yapmış, çok üzücü tablo. Daha önce yaptığım bir değerlendirmeyi bir kez daha söylüyorum; bu hükümetin ar damarı çatlamıştır. Bundan fazla söyleyecek birşey yok. CHP olarak gerekenin yapılması için yasal mevzuat açısından durumu ayrıntılı bir şekilde inceliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve imar mevzuatı çerçevesinde gerçeğin çıkarılmasını sağlayacağız. Bu bilgiyi de kamuoyuna yansıtacağız.” diye konuştu.

Maliye Bakanı’nı kastederek, “Ortada yalan açıklamalar, beyanlar, iftiralar var. Ama bunun sorumluluğunu üstlenme hiçbir şekilde yok.” diyen Baykal, şöyle devam etti: “Ne toplumdan özür dileniyor, ne yanlışların düzeltilmesi konusunda adım atılıyor, ne kimsenin aklına istifa geliyor ne de istifaya çağrılıyor. Yani Türkiye böyle mi olacak? Biz de bunu hazmedip içimize mi sindireceğiz? Bunu içimize sindirmemiz çok güç. Bunu sindirirsek bu Türkiye için doğru olmaz. Söylediğim sözün ne kadar ağır olduğunu biliyorum. Bu iktidarın ar damarı çatlamış. Et bozulursa tuzlarız. Tuz bozulursa ne olacak. Artık Türkiye’de tuz bozuldu. Öyle bir noktadayız. Kendisi hakkında 4 defa af çıkarmış maliye bakanı olur mu? Olursa böyle olur. Bu çok acı tablo. Bu maliye bakanı görevinden derhal uzaklaştırılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Baykal, Galataport ihalesiyle ilgili bir soru üzerine ise, bu konuda muhalefetin ne kadar doğru ve haklı olduğunun görüldüğünü savunarak,”Kendileri de bu durumun farkında. İhale şartlarını değiştirelim. Ödeme planını öne çekelim. Uzun süre ödeme yapılmayacak. Son 9-10 yılda ödeme yapılacak. Kimse iştirak etmiyor; hukuka uygun değil. Bunu Danıştay kararı açıkça ortaya koydu… Yazık, günah.” dedi.