Maliye Bakanı: Türkiye’de vergi yükü yüzde 26 OECD ortalaması ise yüzde 34

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de toplam vergi yükünün yüzde 26 olduğunu bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de toplam vergi yükünün yüzde 26 olduğunu bildirdi. Bu anlamda OECD ortalamalarının yüzde 34 olduğuna işaret eden Şimşek, Danimarka’da oranın yüzde 48-50’lere denk geldiğini vurguladı.

Maliye Bakanı Şimşek, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından tertip edilen ‘Uluslararası Tartışma Ortamında Transfer Fiyatlandırması’ konulu sempozyuma katıldı. Sempozyumda ekonomiyi değerlendiren Şimşek, gelinen aşamada Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin olumlu bir tablo ortaya koyduğuna işaret etti.

Şimşek, euro bölgesinde iyimserliği Avrupa Merkez Bankası’nın attığı adımların desteklediğini belirtti. Kurumun bol keseden para basarak bunalımı önleme gayretinde olduğunu kaydetti. Amerika Merkez Bankası FED’in de yaraları sarmak adına ciddi miktarda para bastığına temas etti.
Şimşek, “Sonuç olarak hem Avrupa hem ABD için faizlerin gerilemesi, merkez bankalarının likidite destekleri şu an sonuç veriyor gibi görünüyor.” dedi.

“YÜZDE 4 BÜYÜRSEK, YUMUŞAK İNİŞ GERÇEKLEŞİR”

Buna karşılık Türkiye’nin 2011’de dünyanın iki katı kadar büyüyeceğini dile getiren Maliye Bakanı, şunları kaydetti:

“Dünya ekonomisinin yüzde 4 büyüyeceği tahmininden yola koyulursak Türkiye yüzde 8’i aşkın büyüyecek. Ülkenin bu konuma gelişi rastlantı değil. Her ne kadar 2008-2009 bunalımında fırtınadan olumsuz etkilense de temelleri sağlam olduğu için çıkış yakaladı. Çünkü kamu finansmanı dengeli. Bu anlamda dünyanın imrenerek baktığı bir yer. Sadece o değil, malum ekonomik depremlerin tetikleyicisi olan finans sektöründe 2000’lerin başında büyük sorunlarla karşı karşıya kaldık, ondan ders de aldık. Şu an finans sektörü sıkıntıya girmeyen bunalımı atlatan ender ülkelerden biriyiz. Öte yandan 2008-2009 döneminde Avrupa’da istihdam kaybı görülürken, Türkiye net 3,4 milyon yeni istihdam yarattı. Gelgelelim 2012’ye. Bu sene ekonomilerin yavaşlamalarından, kim Avrupa ülkelerinin borç sorunlarından dolayı; iktidar olarak ülkede iç tüketimi makul seviyelere çekme adına aldığımız tedbirlerden dolayı büyümenin yüzde 4’e gerileyeceğini öngörüyoruz. Malum, piyasalar ilk etapta daha temkinli bir büyüme öngörüyordu. Onlar da son zamanlarda yüzde 4 büyüme olacağını, hatta bu oranın aşılacağını savunuyor. Büyüme böyle olursa yumuşak inişi başaracağız. Türkiye, son 2 senedir iç talep tarafında sürüklenen güçlü bir büyüme ile karşı karşıyaydı. Şu an enerjide dışa bağımlı olmamız, enerji fiyatlarının artışından dolayı büyük bir cari açık söz konusu. İşte iç talebi yumuşatma çabamız ondan kaynaklanıyor.”

Mehmet Şimşek, Türkiye’ye dair tahminlerin olumlu olduğundan söz ederken “Yapısal sorunlarımız var, ama burada gereken tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. Umuyorum, ülke 40 sene içinde Avrupa ve dünyada konumunu güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yabancı yatırımcıdan büyük ilgi gördüğünü anlatan Şimşek, ülkede 2002’de 5 bin ulus aşırı şirket olduğunu, şu an bu rakamın 30 bini bulduğunu duyurdu. Kendine güvenen ülkelerin doğrudan yatırımları çekmek için gereken yasaları yaptığını ifade eden Şimşek, Türkiye’nin bu anlamda büyük merhale aldığını savundu.

Ulus aşırı şirketlerin yatırım yaptığı ülkelerin ekonomilerine yararlı olacağının altını çizen Şimşek, şöyle devam etti:

“Bizler ulus aşırı firmaların kar etmelerinden yanayız, çünkü kar etmezlerse yatırım istihdam üretim artmaz. Bakın, artık şirketler vergi yükü fazla olmayan ülkelere yatırımda bulunuyor. İktidar olarak 2006’da çıkardığımız Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında reformları OECD rehberliğinde yaptık. Türkiye’de transfer fiyatlandırmalarını uluslararası normlara uygun hale getirdik. Vergi oranlarını ciddi şekilde indirdik, burada başka saikler yoksa transfer yapılandırması sorun olmamalı. Çünkü Kurumlar Vergisi’ni ve Gelir Verğisi’ni önemli oranda indirdik. Şu an Türkiye, en düşük 6’ncı vergi yüküne sahip. Yüzde 26 vergi yükü var. OECD ortalaması yüzde 34, bu oran Danimarka gibi ülkelerde yüzde 48-50 lerde. O sebeple Türkiye transfer fiyatlandırması adına olumlu. “

Şimşek, hem doğrudan hem dolaylı vergileri indirdiklerini, bununla yatırımı ve istihdamı desteklemeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Sempozyumda daha sonra Bakan Mehmet Şimşek’e Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri tarafından plaket takdim edildi.