Maliye Bakani Unakitan açik konustu

Maliye Bakani Kemal Unakitan, kurumlar vergisinde gerçeklestirdikleri üçte birlik indirimin kimse tarafindan beklenmedigini belirtti.

Plan Bütçe Komisyonu Baskani Sait Açba baskanliginda toplanan komisyon ögleden sonra yaptigi ikinci oturumunda Maliye Bakanligi ve bagli kuruluslarin bütçeleri üzerindeki genel görüsmelere geçildi. Maliye Bakani Unakitan ve ilgili bürokratlarin katildigi komisyonda ilk olarak bütçe üzerinde görüsmeler yapildi. Görüsmelerin ardindan Bakan Unakitan, komisyon üyelerinin çesitli sorularini cevapladi.

Unakitan, 2002 yilindan itibaren gelen her bütçenin bir öncekine göre daha iyi olarak Meclis’e geldigini belirterek. Meclis’in Maliye Bakanligi’na verdigi görevi en iyi sekilde yaptigini söyledi. Bu yil kisi basina düsen milli gelirin 5 bin Dolara çikacagini belirten Unakitan, “1990 ile 2002 yillarinin enflasyon ortalamasi 77,5’ken bugün yüzde 7,5’lara gelmisiz. Bunun en fazla yarari dar gelirliye oldu.” diye konustu. Unakitan, Türkiye’de ilk kez kisi basi milli gelirin kendi hükümetleri döneminde gerçeklestiginin de altini çizdi.

Unakitan, Türkiye’nin düzelen ve gelisen ekonomisi sonucu ülkenin ululslararasi piyasalarda risk priminin arttigini, bu nedenle bugün özel sektörün yurtdisinda bankalarin 15 yila kadar kredi bulabildigini dile getirdi.

Kurumlar vergisini 3’te bir oraninda indirdiklerine dikkat çeken Unakitan, “Bu kadar indirimi bizden kimse beklemiyordu. Basini açin bakin. Sanayi ve ticaret odalari ve is alemi de dahil kimse bu kadar indirimi beklemiyordu. Bunun hesaplarini çok yaptik. Biz ekip olarak çok çalistik. Gelirimizde azalma mi olur? diye bunun üstünde üç aydan beri çalisiyoruz. Bütçemizi de buna göre ayarladik. Hiç kimse merak etmesin. Gelecekte de gelir kaybimiz sözkonusu degil. Bütçe buna göre realist olarak hazirlanmistir.” dedi. Unakitan, söyle devam etti: “Biz bu kadar büyük indirimi ülkede yatirimin önünü açmak için yaptik. Yatirimin önünü açtigimizda issizlere is bulunacaktir. Bugün en sikintili olanlar issizlerdir. Gerek ruhi gerek maddi bakimindan en fazla ezilenler issizlerdir. Biz bu issizlere muhakkak surette is bulmak zorundayiz. Onun içinde vergiyi yüzde 20’ye indirdik.”

“Neden bu kadar faiz disi fazla veriyoruz?” diyenlere “Bu faiz disi fazlalari vermeseydik enflasyonun bu kadar düsüremezdik.” diyerek cevap veren Unakitan, enflasyonun temelinde kamu kesiminin borçlanma gereginin yattiginin, 2002 yilinda yüzde 16,5 olan kamu kesiminin borçlanma oraninin 2006 yilinda eksi olacagina dikkat çekti.