Maliye halka saçılan bedava mesirin vergisini istiyor

Maliye, yıllardır Manisa Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden halka ücretsiz saçılan tonlarca mesir macununun vergisini istiyor.

Mesir macununu üreten dernek, 466. Mesir Şenlikleri’ne bir hafta kala beklenmedik bir borçla karşılaştı. Her yıl binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen şenliklerde Sultan Camisi’nden tonlarca mesir macunu saçılıyor. Dernek tarafından üretilen macunların ücretsiz atılanının dışındakilerden elde edilen gelirin vergisi ödeniyordu,ancak Maliye, bu defa ücretsiz saçılan mesirlerin de KDV’sini istiyor.

Kasım ayında Maliye, bir şikayet üzerine derneğin bazı hesaplarıyla ilgili başlattığı incelemede geriye dönük beş yıllık vergi borcu olduğunu tespit etti. Dernek tarafından üretilip halka saçılan veya çeşitli şekillerde hediye ve tanıtım amaçlı kurum ve kuruluşlara dağıtılan mesir macunlarının KDV’sinin ödenmediğini tespit eden Maliye, şimdi bu alacaklarını istiyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dernek Başkanı Ufuk Tanık, tespit edilen KDV borcunu ödeyeceklerini söyledi. Tanık, “Bugüne kadar böyle bir talep yoktu, çünkü saçılan mesir kamunun yararına olan kısmı oluşturuyordu. Buna rağmen Maliye’ye bir ödeme yapılması gerekiyorsa yükümlülüğümüze uyarız” dedi.