Maliye kiracıyı sorguya çekiyor

Kayıt dışı ile mücadele kapsamında ev sahiplerinin peşine düşen Maliye kiracıdan. kiranın yatırıldığı banka hesap numarası dahil birçok bilgi istiyor.

Hazal ATEŞ’in haberi…

Maliye, kayıt dışı ile mücadele kapsamında kira geliri elde edenlerden tahsilatı artırmak için kapı kapı dolaşırken arada kiracılar kaldı. Maliye kiracıdan, ev sahibinin kimlik numarasından, telefonuna, yıllar itibariyle kira tutarından yatırılan banka hesap numarasına kadar ayrıntılı bilgi istiyor. Yıllık 2 bin 600 liranın üzerinde kira geliri elde edenlerin 25 Mart’a kadar vergi beyanında bulunması, 30 Mart’a kadar da ilk taksidinin ödenmesi gerekiyor.

‘HABERİM YOKTU’ DENMEYECEK

Gelir İdaresi Başkanlığı başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere kira gelirlerinin beyanına ilişkin denetimleri arttırdı. Kapı kapı dolaşan Maliyeciler kiracılardan, “Ev sahibinin kimlik numarası, adresi, telefonu, yıllar itibariyle aylık kira tutarı, kira başlangıç tarihi, kirayı ödeme şekli, yatırılan banka adı, şubesi, hesap numarası” bilgileri istiyor.

Kira sözleşmesini göstermek istemeyen kiracılara bir gün sonrasına randevu verilerek, bulunduğu semtteki vergi dairesi önünde bulunan maliye araçlarına gelerek istenen bilgileri iletmeleri isteniyor.

İki aydır bilgilendirme çalışmalarını yürüten ve 350 bin rehber hazırlayan Gelir İdaresi, ev sahiplerinin “Haberim yoktu” gibi gerekçeleri kabul etmeyecek. Toplam 2 bin 600 liralık istisna tutarının üzerinde gelir elde edip de beyanda bulunmayanlar bundan sonra bu tutarın da vergisini ödeyecek.

Geçen yıl 10.6 milyar ceza kesildi

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın raporlarına göre 2009 yılı vergi denetimi sonuçları şöyle;

İncelenen mükellef sayısı: 48 bin 157

Düzenlenen rapor sayısı: 90 bin 399 adet

Bildirilen matrah farkı: 130 milyar 238 milyon 387 bin TL

Bulunan matrah farkı: 97 milyar 958 milyon 745 bin TL

Tarh edilecek vergi tutarı: 7 milyar 528 milyon 405 bin TL

Usulsüzlük cezası tutarı: 499 milyon 346 bin 911 TL

Vergi ziyaı cezası: 10 milyar 651 milyon 143 bin TL

SABAH