Maltepe ve Kartal sınırında kimyasal atık bulundu

İstanbul'un boş arazilerinde, içlerinde kimyasal atıklar bulunan variller bulunmaya devam ediyor.

Şantiye alanında kazılan toprağın döküldüğü yerde bölge halkı tarafından görülen variller, paniğe yol açtı. Gece yarısı varillerin başında toplanan Fatih Mahallesi sakinleri, varilleri gömenlere tepki gösterdi.
Yamaçtan aşağı dökülen toprakla birlikte etrafa dağılan bazı varillerden sızan katı kırmızı bir madde dikkat çekerken, bazı varillerden ise kötü kokan sıvı bir maddenin aktığı görüldü.

Bölge halkından bazı vatandaşlar, varillerin bulunduğu yerlerde odun topladıklarını ve piknik yaptıklarını söyleyerek, cezaevi inşaatı çalışmaları başlamadan önce bu tür varillerle karşılaşmadıklarını ifade etti. Çalışmalar sırasında kazılan topraktan varillerin çıktığını belirten vatandaşlar, Tuzla’da ortaya çıkan kimyasal atık dolu varillerin gündeme oturmasıyla, burada bulunan varillerin de sağlığı tehdit edebileceği bilincine eriştiklerini anlattı.

Bölgedeki 3 mahallenin muhtarının da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş, varillerin başında şikayetlerini dile getirdi. Bazı işsiz insanların buradaki varilleri toplayarak hurdacıya sattığını anlatan vatandaşlar, bu durumu, tehlikenin boyutunun farkında olmamaya bağladı. Çocuklar ise, varillerle oynadıklarını, içlerindeki maddeyi karıştırdıkların söyledi.

Varilleri gören İhsan Sarı isimli mahalle sakini, “İnşaat çalışmaları başladıktan sonra bu variller ortaya çıktı. İçlerinde ne olduğunu ve kimin bıraktığını bilmiyoruz. Buradan hepimiz odun topluyoruz, buralarda piknik yapıyoruz. Sağlığımızı kimse düşünmüyor.” diye tepki gösterdi.

Hayri Akın ise, varilleri gördükten sonra durumu yetkililere bildirdiklerini söyleyerek, “Bazı arkadaşlar bu varilleri boşaltıp, evlerine götürdü. İşsiz oldukları için para kazanmak üzere hurdacılara sattılar.” dedi.

Öte yandan, yeni varillerin bulunduğu haberi polisi de alarma geçirdi. Gece saat 03:00 sıralarında Maltepe Polis Merkezi’nden polis ekipleri, varillerin bulunduğu bölgeye geldi. Polis ekipleri, varillerin boşaltılan toprakla düştüğü noktanın Kartal İlçesi’ne ait olması ve o alanın jandarma bölgesinde bulunması nedeniyle inceleme yapmadan ayrıldı.