MAN gazlı otobüs üretecek

MAN Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Düzgün, bu yıl doğal gazlı otobüsleri pazara sunacaklarını söyledi.

MAN Türkiye’nin ülkemizde üretime başlamasının 40. yılı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Orhan Düzgün, 1966 yılında Almanya dışında kurulan ilk üretim tesisi olan MAN Türkiye’nin, şu anda NEOMAN Grubu’nun en büyük seyahat otobüsü üretim merkezi haline geldiğini söyledi. Orhan Düzgün, 1966 yılında 301 olan MAN Türkiye’deki personel sayısının bugün 2 bin 700’e ulaştığını, 4 bin metre kare olan üretim alanının 110 bin metre kareye yükseldiğini belirterek, “2005 yılındaki 3 bin 73 adet kamyon, 2 bin 553 adet çekici ve bin 440 adedi ihraç edilmek üzere bin 651 adet otobüs rekor satış adetleri ile başarı çıtası bizler için her alanda yükselmiştir” dedi.

Memnunuz
Türkiye piyasasındaki başarılı satış adetleri sayesinde MAN ailesi içindeki en büyük 3. otobüs ve 7. kamyon pazarı konumunda bulunduklarını bildiren Orhan Düzgün, “2006’da 2 bin adet otobüs üretecek noktaya geldik. Hâtta daha fazlasını üretmeyi planlıyoruz. 100 dakikada bir otobüs üretiliyor” diye konuştu. Bin 440 adet otobüs ve 300 şasiyi yurt dışına satacaklarını, bin 700 adet olması beklenen otobüs pazarından yüzde 32,9 pay alarak 500 otobüsü yurt içine sunacaklarını anlatan Düzgün, bu yıl 453,4 milyon euro ciro beklediklerini, bunun 200.4 milyon eurosunu ise ihracattan elde edeceklerini bildirdi.

Yatırımlar artıyor
Bu yıl doğal gazlı otobüs üretip müşterilerine sunacaklarını anlatan Orhan Düzgün, kamyon ve çekici pazarında geçtiğimiz yıl pazar paylarının yüzde 8,6’ya yükseldiğini, bu yıl 32 bin adet olması beklenen pazardan yüzde 9 pay elde etmeyi planladıklarını kaydetti. 41 ülkeye ihracat yaptıklarını bildiren Orhan Düzgün, 1994-2005 yılları arasında gerçekleşen yatırımların toplamının 69,2 milyon euro olduğunu, geçtiğimiz yıl 4,9 milyon euro olan yatırımı, bu yıl 6,5 milyon euro olarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Düzgün, şunları kaydetti: “Bu gerileme değil, nefes almadır. 2007’de çok daha büyük yatırımlar olacak. Önümüzdeki yıllarda çok büyük yatırımlar yaparak hedeflediğimiz bazı şeyler var. 2007’de 10 milyon euronun üzerinde bir yatırım olacak. Yatırımımızın büyük kısmı otobüs olacaktır. Yeni yatırımlarda üretim artışı hedefliyoruz. Satışlarımızı artırma hedefimiz var. Geçtiğimiz yıl uluslararası muhasebe standartlarına göre 13,8 milyon euro olarak gerçekleşen vergi öncesi kârı da, bu yıl 20 milyon euro hedefliyoruz.”

Pazar büyüyor
Pazarda kamyondan çekiciye doğru bir ilerleme olduğunu belirten Orhan Düzgün, 20 yaş üstü kamyonlar konusunda, 20 yıldan beri MAN kullanan bir kişinin yine MAN alacağını ve bunun kendileri için büyük bir potansiyel doğuracağını düşündüklerini söyledi. Orhan Düzgün, geçtiğimiz yıl katıldıkları EGO ihalesi sonucunda teslim edecekleri 450 otobüsün 400’ünün doğal gazlı olacağını ve temmuzdan itibaren ilk araçları teslim edeceklerini ve yıl sonuna kadar bunu tamamlayacaklarını bildirdi. Havacılık sektörünün şu anda teşvik aldığını, servis otobüsçülüğü alanında çok büyük bir potansiyel olduğunu belirten Düzgün, satış rakamları olarak tüm alanlarda ilk 3’te bulunduklarını, otobüste 2 numara olduklarını söyledi.

>>> Galata Köprüsü’yle başlayan hikaye…
MAN Finansal Hizmetler (MFI) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fred Van Putten, Türkiye’deki hikayelerinin, 1912 yılında Galata Köprüsü’nün MAN tarafından inşa edilip hizmete sunulmasına dayandığını ifade etti. Putten, MAN Financial Services Tüketici Finansmanı A.Ş’nin geçtiğimiz yılın sonunda Türkiye’de faaliyete geçtiğini hatırlatarak, bu şirket ile Türkiye’deki müşterilerine finansal çözümler sunmak istediklerini söyledi. MFI’nın toplam portföyünün 2 milyar euro olduğunu belirten Putten, Türkiye’de 2006-2007 yılı portföy hedefinin 180 milyon euro ve bin müşteri olduğunu kaydetti. MAN Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Tuncay Bekiroğlu ise, şu anda minibüs üretimi düşünmediklerini ifade ederek, Türkiye yollarında 50 bin araçları bulunduğunu, bunun 10-15 bin adedinin 20 yaşın üzerinde olduğunu, 20 yaş üzeri kamyonların trafikten çekilmesinin MAN Türkiye’ye çok olumlu yansıyacağını söyledi.