Manavgat’a gelen turistlerin yüzde 56’sını Almanlar oluşturuyor

Antalya'nın Manavgat ilçesine gelen turistlerin yoğunluğunu Alman oluşturuyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesine gelen turistlerin yoğunluğunu Alman oluşturuyor.
    Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Manavgat Meslek Yüksekokulu (MYO)’nun 4 yıldır geleneksel hale getirdiği müşteri analizi raporu açıklandı. Manavgat MYO Öğretim Üyesi Doç.Dr. Tahir Albayrak Markalaşma Yolunda Side-Manavgat Müşteri Analizi 2010 raporunu kitaplaştırdı.
Araştırma sonuçlarına göre; bölge destinasyonuna yüzde 56’lık oranla birinci sırada Almanlar, yüzde 22’lik oranla ikinci sırada Ruslar ve yüzde 9’luk oranla üçüncü sırada İngilizlerin geldiği ortaya çıktı.
    Doç. Dr. Tahir Albayrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada turizm sezonun en aktif olduğu ağustos-eylül ayları döneminde 41 konaklama tesisinde bin 576 turistle anket çalışması yaptıklarını belirtti. Anket sonuçlarına göre Side-Manavgat destinasyonuna yüzde 56’lık oranla en fazla gelen turistlerin Almanlar olduğunun altını çizen Albayrak, yüzde 22’lik oranla ikinci sıra Rusların ve yüzde 9’la üçüncü sırada İngilizlerin olduğunu kaydetti.
Ankete katılan turistlerin destinasyon bölgesindeki konaklama tesislerindeki memnuniyetinin 2010’da sürdürdüğünü belirten Albayrak, otel yiyecekleri, personelin davranışı ve genel temizlik konularında memnuniyetin olduğunu ifade etti.
    Albayrak, ürünlerde etiket bulunmaması, mağaza satıcılarının müşteri çekme yöntemi, şikayet ve danışma merci bulamama, satıcıların dürüstlüğü, halka açık tuvaletlerin temizliği, ve yaya yolları ve gece ışıklandırmalarının yetersizliği konularında 4 yıldır çok önemli bir değişikliğin olmadığını belirtti.