Manavgat yanıyor! Fotoğraflarla Manavgat yangını!

Antalya'nın Manavgat ilçesinde henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Manavgat'ın Bucakşıhlar köyü yakınlarında, henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı.

Yangına, Antalya'nın yanı sıra Muğla, Silifke ve Denizli'den 7 helikopter, 5 uçak, 12 arazöz ile kara ekipleri müdahale etti. Şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarının güçlükle devam ediyor.

KÖY BOŞALTILDI

Manavgat Kaymakamı Fikret Dayıoğlu, helikopter ve uçakların söndürme çalışmalarına devam ettiğini, arozözlerin Bucakşıhlar köyündeki mahalle aralarında söndürme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Dayıoğlu, yangının Bucakşıhlar köyünün içine kadar girdiğini, bu nedenle köyün boşaltıldığını kaydetti. Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol, yangının hızla büyüdüğünü, söndürme çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti.

Yangın haberini alır almaz bölgeye hareket ettiğini belirten Şenol, ''Ulaşır ulaşmaz ilk incelemelerimi yapacağım, şu anda birşey söylemek erken olur ama yangın çok büyük'' diye konuştu. Bölgeye ulaşan yolların yangın nedeniyle kapandığı, ekiplerin alternatif yollar açtıkları belirtildi. Yangına, 5 helikopter, 6 uçak, 50 arazöz, 7 dozer, 400'e yakın personelin müdahale ettiği, söndürme çalışmalarına jandarma ve orman ekiplerinin yanı sıra vatandaşların da katıldığı kaydedildi. Söndürme çalışmaları sırasında dumandan zehirlenen iki kişinin, Manavgat Devlet Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

Yangın haberini alır almaz bölgeye hareket ettiğini belirten Şenol, ''Ulaşır ulaşmaz ilk incelemelerimi yapacağım, şu anda birşey söylemek erken olur ama yangın çok büyük'' diye konuştu. Bölgeye ulaşan yolların yangın nedeniyle kapandığı, ekiplerin alternatif yollar açtıkları belirtildi. Yangına, 5 helikopter, 6 uçak, 50 arazöz, 7 dozer, 400'e yakın personelin müdahale ettiği, söndürme çalışmalarına jandarma ve orman ekiplerinin yanı sıra vatandaşların da katıldığı kaydedildi. Söndürme çalışmaları sırasında dumandan zehirlenen iki kişinin, Manavgat Devlet Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

150 HEKTAR ALAN ETKİLENDİ

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Manavgat'ın Bucakşıhlar ve Dikmen köylerindeki yangının 100-150 hektarlık alanda etkili olduğunu belirterek, ''Dikmen ve Bucakşıhlar köyleri büyük tehlike atlattı ancak bu köyler yanmaktan kurtarıldı'' dedi. Osman Kahveci, Manavgat'ta yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulundu. Yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi alan Kahveci, Manavgat'ın Dikmen ve Bucakşıhlar köylerinin kuzeyinde çıkan yangının, kuzeyden güneye esen rüzgarın etkisiyle yayıldığını ve iki köyü tehdit ettiğini belirterek, parça parça orman ve tarım alanlarının yandığını bildirdi. Dikmen ve Bucakşıhlar köylerinin büyük tehlike atlattığını ancak yanmaktan kurtarıldığını vurgulayan Osman Kahveci, şöyle konuştu: ''Çetin bir yangın, parça parça devam ediyor. İki amfibi, 5 Türk Hava Kurumu uçağı ve 8 helikopterle müdahale ediyoruz. 40 arazöz, 5 yer ekibi, 250 işçi çalışıyor. Çalışmalara, köylüler de destek veriyorlar. Komşu teşkilatlardan da yer ekipleri istiyoruz. Yangın 100-150 hektarlık alanda etkili. Parçalı olduğu için kesin bir rakam veremiyoruz. Yangını kontrol altına alma çalışmalarımız sürüyor.'' Antalya'da hava sıcaklığının 40 derece, nem oranının ise yüzde 10'un altında olduğunu hatırlatan Kahveci, sıcaklığın artması ve nispi nem oranının düşmesinin orman yangınları konusunda riski artırdığına işaret etti.

"CAM PARÇASI TETİKLEMİŞ OLABİLİR"

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Manavgat'taki yangın alanında helikopterle incelemede bulundu. Vali Yüksel, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya'da dün öğle saatlerinde başlayan Basra alçak basıncının etkisiyle hava sıcaklığının artacağı ve nispi nemin düşeceği uyarısında bulunduklarını ve orman yangını tehlikesi nedeniyle tedbirler aldıklarını hatırlattı. Bu sabah hava sıcaklığının 40 derece civarında seyrettiğine işaret eden Yüksel, ''Nispi nem de 5, sonra 8, şu saatte 14 civarıydı. Bunun açıklaması şu, ormanda çalı çırpının arasına bir tane kırık cam dahi koyduğunuzda güneş görüyorsa süratle tutuşmayı sağlayacak ve orman yangınına neden olacaktır'' dedi. Bugün karadan denize doğru sık sık yön değiştiren sıcak bir poyraz oluştuğunu da ifade eden Yüksel, saat 09.40 civarında Bucakşıhlar köyü civarında yine camdan yangın çıktığını, ancak yapılan çalışmalarda yangının birkaç yerde aynı anda çıktığının ifade edildiğini söyledi. Jandarma Komutanlığının konuyu yakından takip ettiğini, yangından sonra Dikmen ve Sarılar köylerine geldiğini bildiren Yüksel, şöyle devam etti:  ''Antalya bu işte son derece profesyonel, kimsenin endişe etmesine gerek yok. Bir ağacın yanmasını dahi istemiyoruz, ama esas olan insan hayatı. Yangının turistik bölgelerle ilgisi yok. Birkaç saat sonra kontrolü sağlayacağız. Bu yangının galibi her zamanki gibi ormancılar olacak.''

İZMİR'DE DE YANGIN ÇIKTI

İzmir'in Menemen ve Menderes ilçelerindeki orman yangınlarına müdahale sürüyor. Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesinde başlayan orman yangını ise Selçuk ilçesi yönüne doğru ilerliyor. Öğle saatlerinde çıkan ve geniş bir alanda etkili olan yangını kontrol altına alabilmek amacıyla ekipler çalışmalarını sürdürürken, Selçuk'ta konuşlandırılan Türk Hava Kurumuna ait 4 söndürme uçağı ile 1 keşif uçağı, bölgeye 40 sorti yaptı.

Yangın söndürme helikopterleri ile de müdahale çalışmaları yapılıyor. Yangının sahil kesimlerine doğru gitmesi nedeniyle jandarma ekiplerinin, Gümüldür ile Selçuk arasındaki sahil yolunu İzmir yönüne doğru trafiğe kapattıkları öğrenildi. Bu arada, Selçuk'un sahilevleri olarak bilinen Yoncaköy'de yazlıklar boşaltılıyor. Bölge halkının tahliyesine ilişkin çalışmalar sürdürülüyor. İzmir'in Çeşme ilçesindeki yangının da söndürülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Yoncaköy'de ciddi tehdit oluşturan yangın nedeniyle bölgedeki halkın evlerini boşaltmaları için anonslar yapılıyor. Alevlerin yazlıkların olduğu bölgeye doğru indiği görülüyor. Bu arada Manisa Sabuncubeli'den getirtilen büyük iş makineleriyle bölgede çalışma yapılıyor. Selçuk Kaymakamı Aziz İnci yangının, Menderes'in antik kentlerinden Klaros'un bulunduğu mevkide denize indiğini belirtti. Yangının, bölgedeki bir trafoda patlamaya yol açarak, yaygınlaştığını bildiren İnci, bölge halkının tahliyesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.