Manavgat’lılar Afrika için kermes düzenliyor

Manavgat'lılar Afrika için kermes düzenliyor

Manavgat’ta ihtiyaç sahibi aileler için yaptığı çalışmalarla tanınan Manavgat Kültür Derneği (MAKDER), mayıs ayının ilk günü yapacağı kermesten elde edilen geliri Afrika’da yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine gönderme kararı aldı.
Dernek Başkanı Abdurrahman Şahin, Afrika’da son 20 yılın en büyük kuraklığının yaşandığının ve kitlesel ölümlerin kapıda olduğunun her gün gazete ve televizyonlar vasıtasıyla duyurulduğunu aktardı. Bu manzaralar karşısında daha fazla duyarsız kalınamayacağına olan inançla böyle bir karar aldıklarını belirten Şahin, kermes öncesinde yapılacak bağışların da gecikmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gereken çalışmaları başlattıklarını ifade etti.

Şahin, “Bu bizim milli ve manevi değerlerimizin omuzlarımıza yüklediği bir görevdir aynı zamanda. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ buyuran bir Peygamber’in bağlıları olarak, elimizden gelen her türlü yardımı, gecikmeden oradaki muhtaç insanlara ulaştırmalıyız.” diye konuştu.

Kuraklığın ve açlığın en çok çocuklar üzerinde etkili olduğunu ifade eden Şahin, “Yapacağımız yardımlarla nelerin değişebileceğini herkes kendince değerlendirmeli. Bir çocuğun açlığına, susuzluğuna, hastalığına çare olabilmenin manevi hazzını vicdanına anlatsın. Dünyanın neresinde olursa olsun muhtaçlar için herkesin yapabileceği birşeyler mutlaka vardır ve olmalıdır. Geçici bir heves olarak değil, sürekli bir yardımlaşmanın temelini de oluşturmalı bu çabalar. Ancak bu şekilde herkesin mutlu olduğu bir dünyanın temelleri atılabilir. Küresel mutluluk olmadıkça ferdi mutluluktan söz etmek mümkün değildir. Başkalarının acı çektiği, açlıkla boğuştuğu, susuzluktan kıvrandığı bir dünyada, başımızı kuma gömerek mutluluk oyunu oynayarak sadece kendimizi kandırabiliriz.” dedi.