Mandalina üreticisi düşük fiyattan şikayetçi

Ege ve Akdeniz bölgelerinin en önemli geçim kaynakları arasında yer alan mandalina üreticiler, fiyatların düşük olması yüzünden hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade ediyorlar

Üreticinin düşük fiyatlar sebebiyle zor duruma düştüğünü belirten Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arif Gürdal, hükümet ihracat desteğini zamanında ödemediği için mandalin fiyatlarının düşük olduğunu söyledi.
Aydın il genelinde yaklaşık 70 bin ton mandalina üretildiğini, kilosu yaklaşık 35 YKr’ye malolan ürünlerini 15-20 YKr’ye satamadıklarını belirten üreticiler, yetkililerin çare bulmasını istedi. Ege Bölgesi’ndeki üretimin bir kısmının iç pazarın yanısıra Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya ve Makedonya gibi ülkelere ihraç edildiğini belirten üreticiler, en kaliteli ürünü yetiştirmelerine rağmen gerçek değerinden satamamaktan şikayetçi oldular.

Bu yıl bütün ürünlerin fiyatlarında düşüş yaşandığını belirten Arif Gürdal, mandalinada bu düşüşün daha belirgin olduğunu ve çiftçilerin emeğinin karşılığını alamadığını ifade etti. Çözüm için hazırladıkları dosyaları yetkililere gönderdiklerini kaydeden Gürdal, “Maalesef ürün primleri olduğu gibi ihracatçıya verilen destek de zamanında ödenmiyor. Hal böyle olunca primler üreticiye yansımıyor ve olan, her zaman binbir emekle üretim yapan çiftçiye oluyor” dedi.