Manisa’nın vergi rekortmenleri açıklandı

Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından, 2004 yılı Kurumlar ve Gelir vergilerinde en çok beyanda bulunan ve ödeme yapan mükellefler ödüllendirildi.

Manisa Vali Vekili Turan Eren, Belediye Başkanı Bülent Kar, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Vekili Bülent Koşmaz, Manisa Vergi Dairesi Başkanı Ali İhsan Tunçağıl ve çok sayıda vergi mükellefinin hazır bulunduğu törende konuşan Tunçağıl, dereceye giren mükelleflere teşekkür etti. Koşmaz ise tahakkuk eden vergilerin tam olarak tahsil edilememesi sebebiyle sistemin dolaylı vergilendirmeye gittiğini, bunun da haksız rekabet ortamı oluşturduğunu ileri sürdü.

Koşmaz, “Vergi çok sevimli olmasa da devletin devamı için olması gereken bir şeydir. Sistem, alması gereken vergileri tahsil edemediğinden bu açığı dolaylı vergilerle kapatmaya çalışıyor. Dolaylı yolla vatandaşların üzerine bindirilen vergi, ekonomideki büyümenin görülmesini de engelliyor. Yeni vergi kanun tasarısının bir an evvel çıkması lazım ancak düzeltilmesi gereken birkaç nokta var. Mesela yeni kanuna göre yeni yatırım yapana artık indirim uygulanmayacak. Bu tasarı halindeyken düzeltilmeli ve yeni yatırımcının şevki kırılmamalı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Manisa’da 2004 yılında gelir vergisinde en çok vergi verenlerden 424 bin 515 YTL ile Eyüp Altan birinci, 374 bin 375 YTL ile kardeşi Mustafa Altan İkinci, 313 bin 981 YTL ile İbrahim Tamer Haşimoğlu üçüncü oldu. Kurumlar vergisinde ise Ege Linyit Müessese Müdürlüğü 8 milyon 534 bin 118 YTL ile birinci, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş 7 milyon 166 bin 987 YTL ile ikinci, Hayes Lemmerz Jantaş A.Ş ise 3 milyon 420 bin 680 YTL ile üçüncü oldu.

Gelir vergisinde kendisi ikinci olan ve sahnede kardeşinin de ödülünü alan Akzo Nobel Sanayi Boyaları Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altan, vergi vermenin vatan borcu olduğunu söyledi. Altan, “Kardeşlerimle Turgutlu’da sanayi boyaları üzerine çalışıyoruz. Küçükken nasıl gördüysek onu devam ettiriyoruz. Vergi vermek vatandaşlık borcumuzdur” diye konuştu. Manisa il merkezinde Gelir Vergisi’nde ilk üçe girenler arasında Manisa Ticaret Borsası Başkanı Arif Koşar ve Mete Tekeli de yer aldı.