Mantar zehirlenmelerinde büyük artış

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) son 3 ayda merkeze bildirilen mantar zehirlenmelerinin, 20 yılda alınan en yüksek rakamlara ulaştığını açıkladı.

Kulaktan dolma, yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya çalışmanın çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirten uzmanlar, zehirli mantarların yüksek ısıda pişirilse bile ölüme yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Protein ve mineral bakımından zengin olan mantarlar, vücut için neredeyse gerekli tüm aminoasitleri içeriyor. Bazı mantarlar, kandaki şeker seviyesini düşürürken bazıları kolesterolü azaltıyor. Hatta kalp ve damar hastalıklarında diyet olarak da kullanılabiliyor. Ancak, doğada bulunan zehirli yabani mantarlar ise tehlike saçıyor. Zehirli mantarı anlamak için geliştirilen kimi yerel yöntemler uzmanlarca kabul edilmiyor. Uzmanlar, çok zehirli mantar türlerinin organ nakli yapılmaması durumunda ölüme bile yol açabileceği belirterek, sadece kültür mantarının tüketilmesini öneriyor.

UZEM Yöneticisi Dr. Nilgün Otogeçim Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, mantar zehirlenmeleri vakalarında son 20 yılın en yüksek rakamlarına ulaştıklarını söyledi. UZEM’e yapılan başvuruların yüzde 80’ini mantar zehirlenmelerinin oluşturduğuna dikkat çeken Dr. Otogeçim, mantar zehirlenmelerinin önlenmesi için halkı bilgilendirici çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de son zamanlarda mantar zehirlenmelerine bağlı ölümlerde artış olduğunu belirten Otogeçim, bu güne kadar ön sıralarda yer alan ilaç zehirlenmelerini, bu yıl ilk defa mantar zehirlenmelerinin solladığını kaydetti. Yabani mantarların oldukça fazla olduğu Kuzey ve Batı Anadolu bölgelerinde çok fazla mantar zehirlenmeleri yaşandığına işaret eden Ötogeçim, yabani mantarlardan kesinlikle uzak durulması gerektiğini aktardı.

Yeteri düzeyde tedavi edilemeyen vakaların, ağır karaciğer yetmezliğiyle birlikte ölüme yol açtığına işaret eden Otogeçim, “Bazı zehirli mantarlar yüksek ısıda bile etkisini kaybetmeyerek doğrudan sinir sistemine etki etmektedir. Zamanında müdahale edilmediği takdirde hasta kalp veya solunum durması ile ölebilmektedir. Bazı mantarlar ise karaciğer üzerinde etkili olmaktadır. Bu türlerde zehirlenme 6 -15 saat içerisinde görülür ve yüzde 70 oranında ölüme yol açmaktadır. Zehirli mantarların bir kısmı da hemoliz yapar, yani kanı eritir. Bu tür zehirlenmeler de 24 saat sonra ortaya çıkar ve yüzde 20 öldürücüdür.” diye konuştu.

“Kulaktan dolma, yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır.” diyen Otogeçim, “Halk zehirli ve zehirsiz mantarları babadan oğla geçen bilgiler ve halk arasındaki belirli inanışlarla ayırt etmektedir. Mantarın görüntüsü, hayvanların yiyip yememesi, pişirirken mantarın renk değiştirmesinden mantarın zehirli olup olmadığının ayırt edilmesi mümkün değildir. Mantar zehirlenmelerinden korunabilmek için seralarda özel yetiştirilen ve marketlerde ambalaj içinde satılan kültür mantarları tüketilmelidir. Ayrıca zehirlenme vakalarında Türkiye’nin her yerinden 114 nolu sabit telefonumuz aranarak uzman doktorlarımızdan uyarıcı bilgiler alınabilmektedir.” dedi.

MANTAR ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ

Baş dönmesi

Şuur bozuklukları

Bulantı

Kusma

İshal (sulu veya kanlı)

Çok fazla susama

Vücutta soğuma

Yüksek ateş

Solunum ve dolaşım yetersizliği