Mappus eski danışmanına dava açtı

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti Eski Başbakanı Stefan Mappus, eski hukuk danışmanı hakkında kendisini yanıltmaktan Stuttgart Eyalet Mahkemesi'nde dava açtı.

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti Eski Başbakanı Stefan Mappus, eski hukuk danışmanı hakkında kendisini yanıltmaktan Stuttgart Eyalet Mahkemesi’nde dava açtı.

Baden-Württemberg eyaletinin bundan önceki hükümetin başbakanı Hıristiyan Demokrat Partili CDU Stefan Mappus, eyaletin enerji şirketi EnBW’nin hisselerinin Fransızlardan geri alımında kendisini yanlış yönlendirdiği için Gleis Lutz hukuk danışmanlık bürosuna dava açtı.

Eski Başbakan Mappus hakkında açılan meclis soruşturması devam ediyor. 2010 yılında Stefan Mappus hükümeti 2010 yılında Fransız şirketi EDF’den enerji üretim şirketi EnBW nin hisselerinin yüzde 45?ini 4,7 milyar Euro karşılığında satın almıştı.

Hükümete Yeşiller ve SPD koalisyon hükümeti işbaşına gelince, EnBW şirketinin değerinin üstünde satın alındığını ve bu alımda meclisin saf dışı bırakıldığı iddiaları ile Mappus hakkında mecliste soru önergesi vererek araştırma komisyonu kurulmasını sağladı.

Araştırma komisyonunun bugün tekrar toplanıp son belgeleri incelemesi ve bunun son oturum olması da bekleniyor. Yeşiller ve SPD’li komisyon üyeleri ise Fransız şirketi EDF’den gelen belgelerin ve raporun eksik olduğunu ifade ediyor.