Maraş’ta Sezai Karakoç ile kırk saat

Günümüz Türk şiirinin büyük ustası Sezai Karakoç için Kahramanmaraş’ta “Sezai Karakoç’la Kırk Saat” adıyla bir sempozyum gerçekleştiriliyor.

Sempozyumun ilk oturumunda gazeteci-yazar Rasim Özdenören, “Bir insan olarak Sezai Karakoç”u, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, “Bir Türk düşünürü olarak Sezai Karakoç”u, eğitimci Duran Boz da “Sezai Karakoç’un anılarında Kahramanmaraş”ı anlatacak. Öğleden sonra saat 14.00’te gerçekleşecek ikinci oturumda ise gazeteci-yazar Akif Emre, “Karakoç’un siyasi düşünceleri”; Dr. Muhiddin Bilge, “Diriliş düşüncesinin teklifleri ve retleri”; Yard. Doç. Dr. Köksal Alver, “Sezai Karakoç’ta sosyal değişme olgusu” üzerine konuşacak. Sempozyumun yarınki programı ise şöyle: Birinci oturumda Prof. Dr. Ramazan Kaplan, “Sezai Karakoç şiirleri”; eğitimci-yazar İbrahim Demirci, “Sezai Karakoç’un dil anlayışı”; Doç. Dr. Turan Karataş, “Sezai Karakoç’un sanat ve edebiyat anlayışı” konulu tebliğler sunacak. İkinci oturumda ise Prof. Dr. Durmuş Günay, “Duruluş ve düşünce sistemi”; Prof. Dr. Mahmut Özbay “Diriliş düşüncesinde medeniyet” başlıklı birer konuşma yapacak.

Sempozyum kapsamında Sezi Karakoç ve şiirleri üzerine düzenlenen yarışmalar da sonuçlandı. Üniversite öğretim görevlileri ile öğretmenler arasında düzenlenen ve Türkiye geneli katılımların olduğu “Sezai Karakoç’un Şiirleri” konulu inceleme-tahlil yarışmasında “Günışığı-Lale” başlıklı eseri ile Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci Kırman birinci, “Cümle” adlı eseri ile Yrd. Doç. Dr. Selami Ece ikinci oldu. Üçüncülüğü ise “Süvari” başlıklı çalışmasıyla Şaban Abak ve “Yankı” adlı eseriyle Ali Osman Dönmez paylaştı. Üniversite öğrencileri arasında düzenlenen “Sezai Karakoç’un sanat edebiyat ve düşünce yaklaşımı” konulu makale yarışmasında Ahmet Sami Kulaklıoğlu, “Raci” makalesi ile birinci, Didem Atayurt, “Derinlik” başlıklı makalesi ile ikinci, Adem Polat, “Anadolu” adlı makalesi ile üçüncü oldu. Dereceye girenlere ödülleri, sempozyumun ardından verilecek