Marbel Fuarı 29 Mart’ta 12. defa açılacak

İzmir'de açılacak 12. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (MARBEL) hazırlık çalışmaları için danışma kurulu toplandı. .

MARBEL, dünyanın ikinci büyük fuarı olarak nitelendiriliyor.
MARBEL danışma kurulu toplantısı, İzmir Fuar Alanı’ndaki salonu eksikliği sebebiyle Ege Plas Oteli’nde yapıldı. Toplantıya Tüm Mermer ve Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Balıbey, Türkiye Maden İşleri Genel Müdürü Cander, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Fuarcılık AŞ (İZFAŞ) Genel Müdürü Doğan İşleyen, çeşitli illerin mermerciler oda ve dernek başkanlarından oluşan 52 kişilik bir heyet katıldı.

Toplatıya katılan Türkiye Maden İşleri Genel Müdürü Cander, maden işletme ruhsatı için 2004 yılına kadar 5 bin 500 müracaat olurken 2005’in ilk 10 ayında 16 bin 200 müracaat olduğunu belirterek, “Madencilik gelişmesi 2004 kadar eksilerdeyken 2005 yılının ilk dokuz ayında inşat sektörü yüzde 31.2 ile birinci, madencilik yüzde 27.8 ile ikinci sırada yer aldı. Yine 2003’te GSMH’de üretimdeki payı 2.6 milyar dolar olan madencilik, 2005 yılında 4.6 milyar dolara çıktı. Biz bunun 2010 yılına kadar 10-12 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz ve 2010 yılında üretimin 5 milyar dolar üretim hedefliyoruz” dedi. Sektörün İzmir’deki fuara katılanların sayısıyla doğru orantılı olarak arttığına dikkat çeken Cander, 1985 yılında 2 bin 600 olan maden ruhsatlarının 2005 yılında 11 bin 200’e çıktığını kaydetti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Metin Balıbey ise yağ ve un kadar, hattâ daha önemli olanın helva yapmak olduğunu kaydetti. Başkanı Kocaoğlu da fuar alanında toplantı yeri olmadığı için otelde toplanıldığına dikkat çekerek, İzmir’in evsahipliği yapacağı MARBEL Fuarı’nın kendilerini fuarcılık alanında tetiklediğini dile getirdi. Kocaoğlu, “Yeni İzmir için projeler üretiliyor. Fuarlar şehrinin ikinci fuar alanında 70 dönümlük yerlere hemen alanlar yapılacak. 415 bin dönümlük yeni fuar alanında istimlak çalışmaları devam ediyor. 200 dönümlük alan ESBAŞ’a ait, geri kalan özel şahıslardan istimlak edilecek” şeklinde konuştu. Daha sonra istişare toplantısına basına kapalı olarak devam edildi. Toplantı sonunda sonuç bildirisi yayınlanacağı açıklandı.