Mardin evlerine para akiyor

MARDIN - Mardin'deki tarihi evlerin restorasyonu Kültür Bakanligi tarafindan yapilacak. Mardin Belediyesi ve Kültür Il Müdürlügü tarafindan sunulan 59 evin ön projesi kabul gördü.

Proje kapsaminda 59 evin restorasyon gideri Kültür Bakanligi tarafindan karsilanacak. Türkiye genelini kapsayan “Tasinmaz Kültür Varliklarinin Restorasyonu Projesi” için 5 milyon 300 bin YTL’likk ödenek ayrildigi, bunun yüzde 10’a tekabül eden kisminin ise Mardin’e tahsis edildigi belirtildi.

Mardin Belediyesi’nde yapilan toplantida konu ili ilgili bir açiklama yapan Belediye Baskanvekili Deniz Besenk, Kültür Bakanligi tarafindan gönderilen bütün projelerin kabul gördügünü, ilk etapta 21 evin mimari projesinin çikarilmasi için ödenek tahsis edildigini açikladi.

Besenk, “Kültür Müdürlügü ile birlikte ortaklasa yürütecegimiz projenin sadece 21 ev için mimari bedeli 542 bin YTL’dir. Çalismalarimiza en kisa sürede baslayacagiz. Mardin’de tarihi degeri olan 59 evin aslina uygun olarak restore edilmesi turizme canlilik getirecek. Hedefimiz, bütün tarihi mekanlarin ve evlerin restore edilmesidir.” dedi

Mardin Mimarlar Odasi Baskani Yilmaz Altindag ise proje sayesinde Mardin evlerini kurtarilmasi için önemli bir firsat dogdugunu belirterek, sadece 59 evle sinirli kalinmamasi gerektigine inandigini söyledi.

Mimarlar odasi olarak tespit ettikleri ve bakima muhtaç ev sayisinin 200’ün üzerinde oldugunu ifade eden Altindag, “Yine de bu proje sayesinde bir çok tarihi yapinin restorasyonu mümkün olacaktir.” diye konustu.