Mardin kabuğuna sığmıyor

Bölgede huzur ve istikrarı yakalayan Mardin kabuğuna sığmıyor.

Bölgede huzur ve istikrarı yakalayan Mardin kabuğuna sığmıyor. Turizmden sonra sanayide de önemli gelişmelerin yaşandığı kentte, son iki yıl içinde 1 milyar 646 milyon 776 bin TL’lik yatırım yapıldı. 2011 yılı sonu itibari ile bu rakamın 2 milyar 47 milyon TL’yi bulacağı belirtiliyor.
    Hükümetin yaptığı açılımın bölgeye hareket getirdiğini belirten Mardin Valisi Turhan Ayvaz, bölgedeki terör eylemlerinin bitirilmesi için ekonomik kalkınmanın çok büyük önem arz ettiğini söyledi. Turizmde yakaladıkları başarıyı sanayide de sürdürdüklerini belirten Ayvaz, “Yatırımlar Mardin ekonomisinin gelişmesi ve işsizliğin azalmasına neden olacaktır. İşadamları, Irak ve Suriye ile ilişkilerin düzelmesi ve ticaret olanağının artması ile ertelenen yatırımlarını harekete geçirdi. Organize sanayide Çin’den, Hollanda’dan yatırımlar var. Birçok yerli, yabancı şirket Mardin’e yatırım yapmak için geliyor. Son 9 ay içinde 400 milyon dolar Irak ve Suriye’ye ihracat gerçekleştirildi.” dedi.
    Resmi olarak 60 yatırımcının, Mardin OSB’den arsa talebinde bulunduğunu hatırlatan Vali Ayvaz, bu yıl sonu itibari ile toplam 94 yeni fabrikanın faaliyete geçeceğini vurguladı. Organize sanayi bölgesinde bulunan tesislerde 3 bin civarında istihdam sağlandığını kaydeden Ayvaz, “Diğer tesislerin de faaliyete geçmesi ile birlikte çalışan işçi sayısı 4 bin – 4 bin 500’ü geçecektir. Sanayi ile birlikte Turizm yatırımlarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Son iki yılda 8 adet otel inşaatının temeli atıldı. Otellerin çoğu yıl sonu itibari ile faaliyete girecek. Sadece turizmde iki yıl içinde 119 milyon 450 bin TL yatırım yapıldı. Bu otellerde yaklaşık bin kişi istihdam edilecek.” şeklinde konuştu.
Organize sanayi bölgesinde yer kalmadığı için ikinci organize sanayi bölgesinin kurulması için 360 dönüm arazi tahsis edildiğini anlatan Vali Ayvaz, yeni yatırımların ikinci bölgeye aktarılacağını söyledi.