Mardin Müzesi’ne de sayım elamanı gönderildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'nin en iyi korunan müzelerinden biri olarak bilinen Mardin Müzesi'ne de sayım elamanı gönderdi.

12 bin yıllık tarihi antik kent konumundaki Mardin ve yöresinde bugüne kadar yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin Mardin Müzesi’nde koruma altına alındığı belirlendi.

Başta Persler olmak üzere Antik Çağ’a ait olduğu bildirilen binlerce tarihi eser, kazılar sonucu Mardin Müzesi’nde muhafaza altına alındı. Önce Uşak’ta, ardında da Kahramanmaraş’ta ortaya çıkan ilginç tarihi eser hırsızlıkları nedeni ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, tarafından sayıma tutulan yurt çapındaki müzelerde, başlatılan tarihi eser sayımlarına Mardin’de ki müzede de stard verildi.

Mardin Müzesi Müdürü Yusuf Aydın, “Müzemizde 25 bin adet tarihi eser var. Bakanlıktan gelen görevli elamanlar 7 gündür sayım işlemlerini yapıyor. Sanırım bir hafta daha sürecektir” diyerek fazla bilgi vermekten kaçındı.

Türkiye’nin en iyi korunan müzeleri arasında yer alan Mardin Müzesi’nde şu ana kadar yapılan sayımlarda, her hangi bir eksikliğin olmadığı öğrenildi. 4 bir tarafı kameralarla izlenen müzede adeta kuş uçurtulmuyor.

Cam muhafaza ve alarmlara bağlı olarak çok iyi bir koruma sağlanan tarihe eserler arasında binlerce sikke, heykel, mühür, nahit, küpler ve ismi ifade edilmeyen paha biçilmez eserlerin olduğu belirtildi.

Bitişiğinde Meryem Ana Kilisesi olan tarihi Mardin Müzesi’ne ait taş bina, mimari dokusu ve çarpıcı güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakıyor.