Mardin toz bulutunun etkisi altına girdi

Güneyden esen rüzgâr nedeniyle Suriye üzerinden gelen toz bulutu, Mardin'i etkisi altına aldı.

Güneyden esen rüzgâr nedeniyle Suriye üzerinden gelen toz bulutu, Mardin’i etkisi altına aldı.
Akşam saatlerinden itibaren etkili olan yoğun toz bulutu hayatı olumsuz etkiliyor. Görüş mesafesinin düşmesine neden olan toz bulutu nedeniyle vatandaşlar ağızlarını mendille kapatmak zorunda kalıyor.
Zaman zaman Suriye’de etkili olan kum fırtınası sınır boyundaki Mardin ve ilçelerini de önemli ölçüde etkiliyor. Nefes almayı güçleştiren toz bulutu, ulaşımda görüş mesafesinin düşmesine yol açtı.
Uzmanlar, çocuk, yaşlı ve hastaları zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları konusunda uyardı. Mardin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yasin Kurtboğan, bu tür havalarda yaşlılar ve çocukların dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, bölgede sık sık yaşanan toz bulutları yüzünden astım ve bronşit hastalarının, küçük çocukların ve yaşlıların tozlu havalarda mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını istedi.
Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ay ise ağaç ve fidanların toz bulutundan insanlardan daha fazla etkilendiğini söyledi. Ay, “Toz bulutu ağaç ve fidanlar üzerinde bir tabaka oluşturuyor. Toz bulutu son yıllarda tüm canlıları olumsuz etkilemeye başladı. Yaz aylarında tekrarlanan toz bulutu insanlar kadar bitkilere de zarar vermektedir. Bitkiler yağmur yağarsa ancak tozdan kurtulur.” dedi.
Mardin Meteoroloji Müdürlüğü, toz bulutunun iki gün daha süreceği uyarısında bulundu.