Mardin Valisi Ayvaz Süryani vatandaşların Paskalya Bayramı’nı kutladı

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardinli Süryani vatandaşların Paskalya Bayramı'nı kutladı.

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardinli Süryani vatandaşların Paskalya Bayramı’nı kutladı. Vali Ayvaz, “Aynı Allah’a inanan, aynı gelenekleri paylaşan insanlar olarak, sevinç ve tasada birlikte olduğumuz Süryani hemşerilerimiz ile dini bayramlarımızı da birlikte idrak etmenin güzelliğini yaşıyoruz.” dedi.

Vali Ayvaz, mesajında, bayramların dini inanıştan doğan, ortak değerler etrafında kenetlenmeyi sağlayan, küskünleri barıştıran, yardımseverliği pekiştiren nadide günler olduğunu vurguladı.
Dini bayramlara önem kazandıran, anlam veren özelliklerin en önemlisinin, yakınlaşma duygularının pekişmesi, ortak değerler etrafında kenetlenme, karşılıklı hoşgörü, saygı ve sevgi ortamının olması olduğunu ifade eden Vali Ayvaz, mesajında şöyle dedi:
“Kutsal bir sevginin enerjisini etrafa yayan dini bayramlar, insani değerlerin bütün derinliğiyle hissedildiği anlamlı günlerdir. Bu manada, aynı Allah’a inanan, aynı gelenekleri paylaşan insanlar olarak, sevinç ve tasada birlikte olduğumuz Süryani hemşerilerimiz ile dini bayramlarımızı da birlikte idrak etmenin güzelliğini yaşıyoruz. Bu vatanın ayrılmaz bir parçası olan Süryani vatandaşlarımız, Müslüman vatandaşlarımız ile bu topraklar üzerinde aynı gelenek ve görenekleri, aynı sevinç ve üzüntüleri ile şanlı bir tarihi paylaşmaktadır. Yüzyıllardır bu topraklarda Kürdü, Türk’ü, Arab’ı, Müslüman’ı, Hıristiyan’ı ve Yezidi’siyle bir arada yaşayan vatandaşlarımız, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir hoşgörü örneği sergilemektedirler.
Her yerde iki dini bayram kutlanırken, ilimizde Müslüman vatandaşlarımız iki, Süryani vatandaşlarımız iki olmak üzere dört bayram kutluyoruz. Mardin, bu zengin tarihsel ve kültürel birikimi ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyadaki kültürler ve dinler arasında diyalog ve uyum sağlama çabalarına örnek olacaktır. Bilindiği üzere Mardin’de dinler kardeşliği, medeniyetler barışı, diller sevgiyi söylemektedir. Bu duygularla Mardinli Süryani vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı’nı kutlar, bütün insanlığa huzur ve barış getirmesini temenni ederim.”