Mardin’de gida sektörüne AB standardi getiriliyor

MARDIN -17 Kas 2005 - Mardin GAP GIDEM tarafindan düzenlenen Mardin Gida Sektörü Gelisim Potansiyeli Arastirma Projesi konulu konferansa belediye baskanlari büyük ilgi gösterdi.

Konferansta konusan GAP GIDEM Koordinatörü Neset Karaca, gida sektörünün Güneydogu Anadolu Bölgesi’nin en önemli sektörlerinden bir tanesi oldugunu belirterek, Mardin’deki KOBI’lerin yüzde 25’inin gida sektöründe faaliyet gösterdigini söyledi. Karaca, “Daha önceki dönemlerde GAP Idaresi ve Tarim Bakanligi tarafindan yapilan çesitli çalismalar bölgenin daha farkli gida alt sektörlerinde önemli potansiyeli oldugunu ortaya çikardi. Mardin Gidem ofisi, gida sektörünün gelistirilmesinde aktif olarak rol almayi hedeflemektedir. Bu hedefe uygun olarak ‘Mardin Gida Sektörü Gelisimi Potansiyeli Arastirma projesini’ baslatmis bulunmaktayiz. ” dedi.

Projeyi birana evvel hayata geçirmek için çalismalara basladiklarini belirten Karaca, “Öncelikle hedeflerimizin bir bölümü Mardin’de gida sektöründeki olumlu ya da olumsuz degisimleri etkileyen ve yakin gelecekte de etkileyecek tüm egilimler ‘Akil Haritasi’ yönetimi ile degerlendirilecektir. Bu bölüm toplu olarak fikirlerin gelistirildigi ve ifade edildigi bir bölümdür. Mardin’de gida sektörünü etkileyen egilimlerin alt parçalara ve alt egilimlere bölündügü bu asamada egilimlerin sonuçlarindan Mardin’de yapilmasi ve proje olarak degerlendirilmesi gereken konular çikacaktir. Mardin’de gida sektörünün gelisimi için 2 ve 5 yillik hangi hedeflere ulasilmasi konusunda arastirmalar yapilacaktir. Avrupa Birligi yolunda giden bir Türkiye’nin ve gida üretiminde söz sahibi olmak için Mardin’de gida sektörünü standart hale getirmek için çalismalarimizi yogunlastiracagiz.” seklinde konustu